Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az alábbi mondat igényel...

LeonScottKennedy kérdése:

Az alábbi mondat igényel vesszőt vagy nem?

Figyelt kérdés

"Forrongott a dühtől és csípőre tette a kezét."


vagy


"Forrongott a dühtől, és csípőre tette a kezét."


Úgy tudom, hogy vesszőt csak felsoroláskor nem lehet kitenni. Új tagmondatok esetében mindig ki kell. Tehát én arra szavazok, hogy ki kell, de valamiért nem érzem egyértelműnek. Ki mit mond? És egyébként, mi minősül új tagmondatnak? Akár egyetlen szó is egy "és" után, és akkor már ki kell tenni a vesszőt?


2022. okt. 21. 21:49
 1/10 Molyember ***** válasza:
100%
Kell vessző, mert jött egy második ige, a "tette". Akkor nem kéne, ha a mondat folytatásában a "forrongott"-hoz kapcsolódna valami.
2022. okt. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Hmm, köszönöm a választ, de még mindig nem egészen értem az állítmányokra vonatkozó szabályokat.

Akkor ennél a mondatnál is kell, ugye?


Kikapta a táskáját a kezéből, és elviharzott a fák felé.


És akkor milyen az a mondat, ahol nem kell?

2022. okt. 21. 22:50
 3/10 anonim ***** válasza:
48%

Egyszerre történik: forrongott, csípőre tette.

Más fogalmazásban: forrongva csípőre tette…

Mivel ott a kötőszó, ezért nem kell vessző.

Ha azt mondod: “forrongott, és utána elment”, akkor nem az igei állítmányt halmozod, hanem új tagmondatot kapcsoltál össze.

2022. okt. 21. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Na, de akkor most az 1. válaszoló azt mondja, hogy kell, a 3. válaszoló meg azt, hogy nem kell. Most csak még jobban összezavarodtam...

Tudtam én, hogy nem csak nekem zavaros ez.

Akkor hogy is van?

2022. okt. 21. 23:33
 5/10 BringaManó ***** válasza:
100%

igen, ezeknél egyértelműen külön tagmondat következik az "és" után, vagyis igaz ugyan, hogy az alany ugyanaz marad, de az állítmány más, és egyéb vonzata is van neki:


"Forrongott a dühtől, és csípőre tette a kezét."

Itt a második állítmányhoz van külön helyhatározó és tárgy, ugye.


"Kikapta a táskáját a kezéből, és elviharzott a fák felé."

Itt pedig az első felében van tárgy és helyhatározó, a másodikban meg egy másik helyhatározó, ami csak a második állítmányra vonatkozik.


Szóval ezekben jól láthatóan külön tagmondat (kvázi külön "mondat") van az "és" két oldalán, tkp. "ránézésre" is látszik, lerí a mondatról, hogy tagmondatokat választ el a kötőszó, nemcsak azonos mondatrészek felsorolásában szerepel.


A másik egyszerű eset pedig az, amikor egyértelműen felsorolás, pl.:

A tésztára sok mákot és cukrot szórt.

Ég és föld között lebegett.

A rózsának, a szegfűnek vagy a levendulának az illatát szereted?


Ilyenkor ugyebár _azonos_mondatrészek_ vannak felsorolva (tárgyak, helyhatározón belüli főnevek és birtokos jelzők). Amit röviden "felsorolásnak" szoktunk mondani, az valójában így értendő, vagyis azonos mondatrészek felsorolása.

Igaz, hogy a te példádban is "fel van sorolva", hogy miket csinált az illető ("Forrongott..., és csípőre tette...", "Kikapta..., és elviharzott..."), de az "és, s, meg, vagy" kötőszavak előtti vesszőhasználat szempontjából nem az számít, hogy miről szól a mondat, hanem az _azonos_mondatrészek_ felsorolása.


Namármost a fentiekben egyértelmű példák voltak (az egyik csoportban a tieid, a másik csoportban azok a példamondatok, amelyeket a szabályzatból "loptam" :-) – de van egy csomó olyan eset is, amikor nem ilyen könnyű átlátni, eldönteni a dolgot. Az OH. két oldalon keresztül tárgyalja a különféle eseteket, ld. itt: [link]

2022. okt. 22. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5


Köszönöm a linkelt szabályzatot, úgy-ahogy segített... legalábbis úgy érzem, de biztos vagyok benne, hogy amint meglátom a következő fura éses mondatot a szövegben, az agyam már le is fog állni :).

2022. okt. 22. 13:21
 7/10 A kérdező kommentje:

Na, erre fogalmam sincs milyen szabály vonatkozik, amikor csak egyetlen ige áll a kötőszó után:


"Gyorsan behúzódott a fal melletti márványoszlop mögé és fülelt."


Ide kellhet a vessző? Szerintem kell, mert akkor nem kéne, ha mondjuk az lenne a mondat, hogy "Gyorsan behúzódott a fal melletti márványoszlop és a a lépcső közé.". De mivel új ige van, ezért gondolom új tagmondat, és kell a vessző. Viszont az alany nem változott, ezért is tétovázok. Valaki tudna megerősítést?

2022. okt. 22. 14:33
 8/10 anonim ***** válasza:

A 2016-ig érvényes szabályzatban szerepelt ez:


„Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat.”


Az új szabályzatból ez kimaradt, pedig a probléma nem szűnt meg. Vannak helyzetek, amikor tényleg képlékeny az és kötőszó jelentette határ.


A #7-esben említett példamondatba én tennék vesszőt.

2022. okt. 22. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Molyember ***** válasza:
100%
Én is tennék vesszőt, mert nyilván előbb behúzódott, és csak aztán fülelt.
2022. okt. 22. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

5-ős!

A 3-asnak van igaza.

Egyidejű történés és cselekvés a forrongott, csípőre tette.

Ha időben egymást követi, akkor vessző.

2022. nov. 5. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!