Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Párbeszéd helyesírásával...

LeonScottKennedy kérdése:

Párbeszéd helyesírásával kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés

Ez a példamondat helyes, vagy kell a dialógus végére a pont?


- Rögtön jövök - Józsi elviharzott.

- Rögtön jövök - a férfi elviharzott.


vagy


- Rögtön jövök. - Józsi elviharzott.

- Rögtön jövök. - A férfi elviharzott.


Tudom, hogy más esetekben hogyan jó. Viszont ahogy bétázok, egyre több esetben veszem észre, hogy az írók a kijelentő mondatos dialógusok vége után nem tesznek ki pontot, hogyha nem "mondta" vagy egyéb ige az utána következő szó és a narrációt kisbetűvel kezdik (vagy nagy, ha névvel kezdődik), hogyha a(z) betű az első szó. Minden más esetben viszont jól írják, ponttal a végén és nagybetűvel a kezdést, vagy fordítva.


Erre van valami nagyon titkos kivételes szabály, amellyel valahogy soha nem találkoztam, vagy miért látom ezt egyre többet kéziratokban?


Hogyha esetleg nem lenne egyértelmű, hogy mi a kérdés, mert nem könnyű megfogalmazni, itt egy példamondat az aktuális kéziratból:


"– Elnézésedet kérem! – sóhajtott a pultos lány. – Össze kell takarítanom, mielőtt valaki belelép. Rögtön jövök – Lydia válaszát meg sem várva elviharzott."


Szerintem a rögtön jövök végére kell pont.

De annyira specifikusan csak az ilyen fajta mondatokat rontja el (hogyha pl. a Lydia helyett "a" lenne, akkor azt kisbetűvel írta volna), és ehhez hasonlókat látok a legtöbb kéziratban, amit bétázok, hogy már kezdem azt hinni, hogy én nem tudok valamiről.


2022. okt. 22. 20:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ha a párbeszéd utáni rész külön mondatként értelmezhető, kell a pont a párbeszéd végére.


- Rögtön jövök. - A férfi elviharzott.


De:


- Rögtön jövök - viharzott el a férfi.

2022. okt. 22. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ja és ugye kötőjel helyett gondolatjel kell.
2022. okt. 22. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
51%

Én úgy tanultam még kb. 20 éve, hogy a párbeszédeknél a gondolatjel elé soha nem kell pont (kérdő- és felkiáltójel viszont igen), és a narrációt kisbetűvel kezdjük.


Rögtön jövök - a férfi elviharzott.


Rémlik még olyasmi is, hogy ha a narráció tulajdonképp egy külön mondat, nem pedig mondta-kézdezte-kiáltott fel-ezek variációi, illetve rejtett variációi, akkor lehet külön mondatként kezelni. De ezt sosem értettem, mert ha nincs is benne szó szerint a "mondta", attól még ott van értelmileg.


- Rögtön jövök - mondta a férfi, és elviharzott.


Rögtön jövök - a férfi elviharzott.


Nyilván ugyanazt jelenti mindkettő, csak az első variáció szájbarágós.

(Én személy szerint úgy írnám, hogy:

- Rögtön jövök - viharzott el a férfi.)


De én 40 éves vagyok, érettségi óta pont nem érdekel a helyesírás, szóval azóta akár változhattak is a szabályok. Meg persze az is lehetséges, hogy anno rosszul tanultam meg.

2022. okt. 22. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#1


Rendben, akkor tiszta. Én is így tudtam mindig is, 95%-ig biztos voltam benne, hogy jól csinálom. De ha már elégszer látod azt, hogy sokan ugyanazt a specifikus hibát vétik, előbb-utóbb megkérdőjelezed magad.

2022. okt. 22. 22:12
 5/12 anonim ***** válasza:
73%

A hármasnak vagyon igazsága.


- Rögtön jövök.

A férfi elviharzott.


- Rögtön jövök - mondta a férfi, azzal/és elviharzott.


-Rögtön jövök - viharzott el a férfi. (Szintén helyes, de nekem picit fura, inkább a másodikat használnám.)

2022. okt. 23. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#5


Akkor te félreértetted, amit a hármas írt, mert a kommented helyes, de a hármas nem ezt mondta. A hármas szerint helyes ez:


Rögtön jövök - a férfi elviharzott.


Ez természetesen nem helyes. Te az elsővel értettél egyet, nem a hármassal ;).

2022. okt. 23. 17:46
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, igazad van. "Rögtön jövök - a férfi elviharzott." - Ez természetesen nem helyes, ahogy írod is. A többi részével (gondolatjel elé nem kell... meg a variációk) értettem egyet, csak felületesen fogalmaztam. Köszönöm a kiigazítást.

Az elsővel nem értettem egyet, mert ha pontot tett a mondat végére, akkor már nem gondolatjel, hanem új sor (ahogy írtam is).

2022. okt. 23. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:
36%

#0:

– Rögtön jövök. – Józsi elviharzott.

– Rögtön jövök. – A férfi elviharzott.


Szerintem jó így. Bár kérdés lehet, hogy ez az "elviharzás" nem zárja-e le a párbeszédet, nem egy következő, külön aktus-e, nem ér-e meg ez egy újabb bekezdést – de ez a te döntésed.


"»– Elnézésedet kérem! – sóhajtott a pultos lány. – Össze kell takarítanom, mielőtt valaki belelép. Rögtön jövök – Lydia válaszát meg sem várva elviharzott.«

Szerintem a rögtön jövök végére kell pont."


Igen, ez már meggyőzőbb, itt szerintem is jobb egy bekezdésbe írni. És szerintem is kéne pont.

Tartalmilag persze ugyanaz, mintha idéző mondat lenne:

"– mondta, és Lydia válaszát meg sem várva elviharzott."

de mégis, a formai különbség miatt már nem számít idéző mondatnak, és így ott a helye a pontnak.


"egyre több esetben veszem észre, hogy az írók a kijelentő mondatos dialógusok vége után nem tesznek ki pontot"


Nem hiszem, hogy direkt térnek el a szokástól, szerintem ez csak ezért van, mert a pont nélküli, kisbetűs folytatás benne van a szabályzatban (257/b, 259/b), ez a "rendhagyó" megoldás pedig nincs, és vagy nem érzik, hogy mi a különbség az idéző mondat, meg a sima narráció között, vagy nem akarnak olyat csinálni, amire nincs konkrét "engedély" a szabályzatban. :-) Jobb magyarázatot nem tudok.

(Ja, és persze ez nem feltétlenül "az írók" sara, esélyesebb, hogy egy korrektor is végigment rajta, mire te olvasod. Én róluk írtam a fentit. :-)


Az OH. 305. oldaláról idézek:

"Sajátos szövegen belüli közbevetésnek számít a szépirodalomban a szereplő szavai közé tagolódó, alapvetően nem idéző mondat, amely inkább a szereplő leírását tartalmazza, és nem mondatba ékelődik, hanem a szöveget szakítja meg. Ha a szereplő szavait gondolatjellel vezetjük be, ezeket az idéző mondatokhoz hasonló közbevetéseket is gondolatjelek közé szokás foglalni.

»– Meghóttam, ugye? Azt hitte! – Az öreg jövevény jó ideig nevetett, csóválta a fejét. – Hitte azt már okosabb ember is. Irodalmi professzor.« (Mocsár Gábor)"


Ez ugyebár közbevetésről szól, de amikor a szöveg szerkezete, tartalma miatt a megszólalás utáni mondatkát is célszerűbb, észszerűbb ugyanabba sorba (ugyanabba a "bekezdésbe") írni, akkor értelemszerűen én arra is vonatkoztatom. Pont azért, mert ez amúgy nincs szabályozva – csak az "idéző mondat" van –, és ez a közbevetéses kvázi-szabály áll legközelebb ahhoz, amiről beszélünk.


- - - - -


#7: "ha pontot tett a mondat végére, akkor már nem gondolatjel, hanem új sor"


Általában igen, de ezt sokszor felülírja az észszerűség: akár olyan közbevetéses esetekben, mint amely a fenti OH.-idézetben van, akár akkor, ha csak egy olyan narráció van a megszólalás után, amely a konkrét megszólalás körülményeire utal, és akár idéző mondat is lehetne, csak a szerző nem azt választotta, pl.:

– Rögtön jövök – mondta, és közben rákacsintott.

– Rögtön jövök. – Közben rákacsintott.


De akár az is indokolhatja, ha egy párbeszéd ritmusát nem szeretnénk optikailag megtörni közbeszúrt, egymondatos bekezdésekkel...


Ahogy Jézus mondta: "A szombat van az emberért, nem az ember a szombatért." :-)

Vagyis a szabályok ezért vannak, hogy segítsenek a cél felé, nem azért, hogy gátoljanak, úgyhogy amikor "többet árt, mint használ", akkor természetesen sok szabály figyelmen kívül hagyható – fokozottan igaz ez a helyesírási szabályokra és szerkesztési konvenciókra, szépirodalmi hagyományokra, amelyek amúgy is mind csak ajánlások, ugye. :-)

2022. okt. 31. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
50%
Nem teszünk pontot, viszont kérdő vagy felkiáltójelet igen.
2022. nov. 5. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%

Felejtsd el a fenti találgatásokat.

Ezt olvasd el figyelmesen!


[link]

2022. nov. 5. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!