Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes az "amblokk/ámblokk"...

Helyes az "amblokk/ámblokk" szó így leírva?

Figyelt kérdés
2022. nov. 24. 08:11
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hogy helyes-e fonetikusan leírva az en bloc.
2022. nov. 24. 08:13
 2/13 anonim ***** válasza:
57%

Nyilvan nem, azok irjak igy akiknek fogalmuk sincs mi a kifejezes eredete, csak hallas alapjan irnak.


Tessek, itt van meg nehany 'szep' pelda:


fusztralt

szemvics

goblejn

centirozas

audencia

2022. nov. 24. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 2*Sü ***** válasza:
100%

Amennyire tudom az idegen írásmód a helyesnek elfogadott: en bloc.


Az amblokk/ámblokk írásmódot egyelőre nem tartják helyesnek. Hogy aztán lehet-e, szabad-e, illik-e így írni, az más tészta, elvégre a helyesírás nem törvény, indokolt esetben el lehet tőle térni. Ha elég sokan írják magyar kiejtés szerint, akkor a kifejezést idővel a nyelvészek is el fogják fogadni idegen eredetű, de meghonosodott, „magyarrá vált” kifejezésként. De egyelőre még nem tartunk itt.

2022. nov. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 BringaManó ***** válasza:
85%

a helyesírási szótárakban en bloc, tehát ahol fontos helyesen írni, ott írd így.

ahol nem kötelező, ott te döntöd el, hogy szabáykövető szeretnél-e lenni, vagy "forradalmár" :-)

a szavak természetes sorsa, hogy – a kiejtésükön, jelentésükön, funkciójukon túl – a helyesírásukat is a saját szokásainkhoz formáljuk előbb vagy utóbb, úgyhogy csak nyugodtan, szabad a pálya, előbbre viheted a világot!... ;-) hátha ennek hatására a következő szabályzatban (néhány évtized múlva) már ezt is fonetikusan írják majd, mint millió más, idegenből átvett szót, pl. persze, pró és kontra, ventilátor, autó, busz, metró, masszőr, revans, nüansz, cset, pánik stb. lehetne sorolni a végtelenségig.

2022. nov. 24. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
73%
Na, akkor egy ellenvélemény: az "en bloc"-ot formális szövegben unironikusan használni sokkal nagyobb nyelvi bűncselekmény, mint informális szövegben ámblokkozni egyet :) És azzal se értek egyet, hogy hasonló lenne a fusztrált meg szemvics féle analfabétaságokhoz.
2022. nov. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Szerintem sem hasonlítható a fusztrált, szemvics és hasonló szavakhoz. Ezek ugyanis - az ámblokkal ellentétben - nem azért vannak helytelenül leírva, mert helyesen idegen nyelven kellene írni.

Az ámblokk inkább olyasmi, mint például az ímél. Csakhogy az ímél helyes, hivatalosan így elfogadott a magyar helyesírásban, épp ezért merült fel ebnnem, hogy az ámblokk akkor szintén helyes-e.

2022. nov. 24. 14:08
 7/13 anonim ***** válasza:
57%

Ha a felelős gittegylet még nem hagyta jóvá, akkor "nem helyes". Hogy ez miért érdekelne bárkit is, pláne ha amúgy tisztában van az eredeti betűzéssel, az más kérdés.

Addig is lélegzetvisszafojtva várjuk, hogy a Magyar helyesírási szótár következő kiadásában benne lesz-e az ámblokk, vagy sem :)

2022. nov. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 BringaManó ***** válasza:
0%

"lélegzetvisszafojtva várjuk, hogy a Magyar helyesírási szótár következő kiadásában benne lesz-e"


hát amíg nyuszik vagytok úgy írni, addig nem lesz :-)


amúgy szerintem inkább amblokk, ha már... az ámblokk olyan, mintha direkt külföldiesen próbálnád mondani, mert tudod, hogy idegen szó, mintha azt írnád, hogy "ábszolút", "megmásszírozni" stb. (tudom, hogy így is mondják ezeket, erről nem is akarok senkit lebeszélni, de azért a többségi ejtés szerintem "ékezet nélkül" van, tehát ha olyan formát szeretnél megcélozni, aminek van esélye bekerülni a szótárba, akkor inkább amblokk, IMHO.)

2022. nov. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

en bloc


Beépült a nyelvünkbe, írhatod= amblok.

2022. nov. 25. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
2022. nov. 27. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!