Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért ír az emberek szinte...

Miért ír az emberek szinte már 90 százaléka helytelenül? Ez valami új kihívás lenne?

Figyelt kérdés

Rengeteg az ilyen szó Facebook-on pl, hogy

- Mijen

- Ucca

- Ijen

- Ojan

És még sorolhatnám


2022. dec. 15. 10:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Én is így xoktam. Takarékosság. Sokat kell gépelni.
2022. dec. 15. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
20%
A hangoknak írásjelekké alakítása megegyezés kérdése. Különben miből élnének meg a helyesírási bizottság tagjai, ha nem abból, hogy állandóan változtatják a szabályokat ?
2022. dec. 15. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
98%
Részben az egyén igénytelensége, részben pedig az oktatási rendszer állapota miatt lehet.
2022. dec. 15. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Mojjo ***** válasza:
100%
@1: A "mijen", "ucca" és társai legalább a kiejtést követik. De felteszem, te sem azt mondod, hogy "kszoktam", szóval nálad még a kérdésben felsorolt igénytelenségeknél is jóval nagyobb gondok vannak...
2022. dec. 15. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Hintalow ***** válasza:
37%

Sajnos nem sajnos, a nyelvhasználat változik, van benne rèsze az oktatásnak ès az igènytelensègnek is, de pont ehhez kapcsolódik az is, hogy règebben az ìrás nem csak "igènyesebb" de ritkább ès szertartásosabb is volt.

Mondjuk gyerekkoromban (90' èvek) mikor volt szüksèged ìrásra? Levèlhez, kèpeslaphoz, azon kìvül pár szó bevásárlólistának, vagy családtagnak a hűtőre mágnesezve, hogy kaja a hűtőben.

Sokkal nagyobb dolog volt, jobban odafigyeltek az emberek. (Hozzáteszem kaptunk akkoriban is olyan karácsonyi kèpeslapot rokontól, hogy minden második szóban hiba volt 😅)

Mostanra a digitalizációval annyira a mindennapok rèszèvè vált az ìrott forma, hogy a legtöbben nem fordìtanak erre sok figyelmet.

Meg olyanok is kommunikálnak ìgy, akik a net elötti időkben sem tudtak volna jobban ìrni, csak akkor nem is tettèk 😁

2022. dec. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
11%

"Részben az egyén igénytelensége, részben pedig az oktatási rendszer állapota miatt lehet."


Az egyén igénytelensége? Az oktatási rendszer állapota miatt van ez?


Erről a kérdésről és a válaszokról eszembe jutott egyik néhai barátom, aki diplomás értelmes ember volt és használt igénytelennek tűnő "formulákat" írás közben, nyilván direkt. A fia matematikus, írt már ő is lécci-t, nyilván szándékosan tette. A néha barátomat is rossz színben tünteti fel a kérdés, ráadásul mégiscsak diplomás ember volt, nem 8 általánost végzett, bár ő direkt írt így, az se mindegy.


Na de nézzük a fiát, aki alapvetően igénytelenül ír, nem is egyszer írt igénytelenül, ami még engem is zavart. Oké direkt írt így, de még engem is zavart, pedig én is néha "lécci" párti vagyok, tehát nem engem zavar ez a legjobban. Na a lényeg, hogy ő igénytelen prolinak tűnne számotokra az írása alapján, pedig doktori címmel rendelkezdő matematikus. Ha a sok igénytelenező ember megkapna pár matek szakos feladatot, el tudná egyáltalán kezdeni a megoldásukat vagy csak boci szemekkel néznének?


Bizonyos értelmi szinttől kezdődően kötelező az igénytelenség, költői túlzással élve. Bár ezt nyilván lehetetlen egyeseknek felfogni a gyakorin. Megtörtént példa, hogy valaki egy egybetűs helyesírási hibából kezdődően következtette ki a gyakorin, hogy csóró vagyok, pedig a családom ha a magyarok 90% nál jobban él. Szóval óvatosan itt az ítélkezéssel.


Ha választanom kéne, inkább direkt helytelenül írjon egy okos ember, minthogy egy hülye minél választékosabban és helyesebben fogalmazza meg a hülyeségét.


Persze vannak olyanok is, akik tényleg rosszul írnak, az másik kérdés.

2022. dec. 15. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
És szrul is fogalmaznak
2022. dec. 15. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 NTBS ***** válasza:
100%
Az egyén igénytelensége. Semmi más.
2022. dec. 15. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Azért írnak helytelenül, mert az interneten helytelen írásmódokat olvasnak, és látják, hogy a többieknek se igénye a helyesen való írás. Könyvet a fiatalok közül nem sokan olvasnak ma már, inkább a telefont nézegetik, vagy Gyakoriznak...

Régen, mikor számítógép nem volt, meg még korábban, mikor tévéadóból is csak egy pár volt, az emberek unaloműzésként olvastak. Még a kevésbé intelligensek is, csak ők egyszerűbb műveket. De még azok is alapvetően helyesen voltak írva, és az olvasókra ragadt valami ebből.

Most meg, ugye, a tankönyveket olvassák esetleg (ha olvassák), azon kívül csak a többi félanalfabélát.

2022. dec. 15. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Facebookon az ember helyesírása rosszabb, mint bárhol máshol az Interneten. Nagyon könnyen elmegy az üzenet, és utólag már nem lehet javítani.
2022. dec. 15. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!