Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk helyesen: "viszon...

Hogyan írjuk helyesen: "viszontkívánom"?

Figyelt kérdés

#viszontkívánás
2022. dec. 25. 08:59
 1/8 anonim ***** válasza:
68%
Pontosan így, csak szóközzel.
2022. dec. 25. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
45%
Viszont kívánom
2022. dec. 25. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Viszont itt a "viszont" igekötő, vagy nem? Tehát egybe kellene írni az alapigével (kívánom). Ha külön írom, akkor ilyen értelemben használatos: "sokat híztam, viszont kívánom a csokit továbbra is".
2022. dec. 26. 01:03
 4/8 BringaManó ***** válasza:
86%

Persze, természetesen igekötős ige, és egybeírandó (mint a viszontlát(ásra!), viszonteladó stb.).

A többiek tévedtek, feltehetően a szokásos "különejtésből" indultak ki (vagyis hogy úgy meg szokás nyomni a "kívánom" elejét, mintha nem igekötős ige lenne) – de ez a tipp most nem jött be.

2022. dec. 26. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
Utólag könnyű rámondani, hogy tévedtünk, ha a kérdező csak utánunk adta meg a kontextust...
2022. dec. 26. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:
78%

:-DDD Ne kacagtass, ez olyan volt, mintha megkérdezik a cipő+talp írásmódját, és te különírást mondanál, mert lehet olyan kontextus is, pl.: "egy cipő talp nélkül nem sokat ér"...

Kinek nem egyértelmű, hogy kontextus nélkül feltéve a kérdést (de E/1-ben, és ráadásul a karácsonyi jókívánság-cunami közepén) melyik használatról van szó?...

2022. dec. 26. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Egybeírva helyes.
2023. jan. 16. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Nagypipó válasza:

Szerintem pedig egybeírandó a viszontkívánom, mert az előtag jelentésmódosító szerepe éppen úgy igeközőre hajazó, mint a viszontlát vagy a viszontszeret esetén!

Teljesen más tészta a következő használatban 'ellenben' jelentéssel:

- Én nem kívánok neked semmi rosszat.

- Én viszont kívánok!

dec. 30. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!