Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Minden központozási jelet...

U. Xorter kérdése:

Minden központozási jelet lehet önmagában zárójelbe rakni?

Figyelt kérdés
Kérek mindegyikre egy-egy példát!

2023. jan. 10. 03:03
 1/4 A kérdező kommentje:

Anna csak (?) finomat tud főzni.

Béla szereti a kakaós (!) kekszet.

I want to eat (,) grandma! (Biztos van magyar példa is.)


És mi van a ..., ., ;, : és / központozási karakteremmel?

2023. jan. 10. 03:11
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem igen, semmilyen szabály nem tiltja, de a kérdő- és felkiáltójel kivételével, mi lenne ennek a funkciója a valódi kommunikációban?

Mondjuk egy helyesírási tárgyú szövegben a vessző zárójelbe tételének lehet metanyelvi értelme, mert azt fejezi ki, hogy mást jelent a mondat vesszővel és anélkül. A pontosvesszőnél, perjelnél stb. már nagyon erőltetettnek érzem, nem nagyon tudnék rájuk értelmes példát hozni. A (...)-t, vagy inkább [...]-t én pl. egy kihagyás jelzésére szoktam használni idézetnél.

2023. jan. 10. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első probléma, hogy a fenti 3 példából csak kettő létezik. A mondatközi kérdőjel és felkiáltójel egyfajta belső érzelmi üzenetet jelent. A kérdőjel elbizoyntalanodást, olyankor szokták alkalmazni, amikor pl nem biztos hogy jól írtak le egy nevet, vagy nem biztos hogy egy állítás igaz.


Találkoztam egy Pierre (?) nevű zenésszel. (Lehet hogy nem így hívták.)

A 90-es évek közepén (?) tört ki Budapesten a maffiaháború. (Lehet hogy nem a közepén hanem korábban vagy később.)


A felkiáltójel valami felháborodást vagy felkiáltást jelez a mondaton belül.

A Vera tegnap a Bélával (!) volt a Burger Kingben. (Veráról úgy tudtuk hogy utálja a Bélát, erre tessék, pont a Bélával volt!)


Végre, vettem egy vadonat új (!) Harley Davidsont. (Érted, vadonat új, nem holmi lepukkant használt vacak, zsír új!)


Az angol nyelvű példád igazából nem létezik, olyan mondfat nincs, amiben vesszőt tesznek zárójelbe. A mondat az Oxford comma jelentőségét szemlélteti, és azt hivatott bemutatni, hogy mennyire mást jelent a mondat vesszővel és anélkül. Tehát itt valójában KÉT külön mondatról van szó amit nem írtak le külön, hanem csak a változó részt rakták zárójelbe. Ez inkább arra hasonlít, amikor ezt írják:


Then (s)he went in the house.


Itt sem egy "(s)he"-vel jelzett személyről van szó, hanem azt jelenti hogy "she OR he". Értelemszerűen ha megtudjuk hogy melyik a helyes, akkor onnantól kezdve vagy csak "she" vagy csak "he" lesz. Itt sem egy zárójeles s-ről van szó (mint önálló betű), hanem a zárójellel jelzett két opció közül kell választani egyet. Ami tök más, mint a (!) és a (?).

2023. jan. 10. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"...kedvesed, ( szeretőd ) ha olyannyira kívánja ... ( ! )

... –, hogy a hálószoba megszentelt ( ... ) – ( ... )

( ... s fokhagymafüzérrel, nyelére állított cirokseprűvel

- is - kidekorált ) ajtófélfájához legközelebb eső

sarokba ( önbüntetésül ) kiszórt ( strammra szárított )

kukoricaszemeken térdepelve

könyörög, – : zokogva – nyíva ( asszonyi állat – ! – )

rimánkodik ... éve nevedet ( jószántából ) fohászba

( foglalja ) – fűzi ––– : megindultságodat férfiasan

leplezve, hagyd sorsára szegény ( tudatlan némbert )

páriát, ––– : „ T E H E R A L A T T N Ő A P Á L M A ! ” Bíró József

2023. jan. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!