Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell írni azt, mikor van...

Hogy kell írni azt, mikor van egy játék és csinálsz egy változatát valami más felhaszálásával? Pl.: kártyabang, jégerpóker vagy zoknidixit?

Figyelt kérdés

2023. jan. 13. 13:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ebben nem vagyok jó, de sztem mivel nem jelzős szerkezet, hanem a szó jelentése módosul az előtag által, így egybe
2023. jan. 13. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
100%

elöljáróban: sok társasjáték neve egyértelműen köznév vagy egyértelműen tulajdonnév, de van sok átmeneti, határeset is, akár azért, mert (talán) márkanév, de talán már köznevesül (pl. monopoly?), akár azért, mert nyelvtanilag nehéz volna köznévként kezelni (pl. Ne nevess korán!), akár mindkettő együtt (pl. Gazdálkodj okosan!).


a konkrét kérdésre:

ha arra vagy kíváncsi, hogy hogyan szabályos, akkor a fentiek szerintem így néznek ki:

kártya-Bang! (mert a Bang!-et tulnévnek veszem)

zokni-Dixit (szintén)

jégerpóker (ezek szerintem köznevek)


viszont az is kérdés, hogy mennyire kötelező helyesn írni ott, ahol ezeket használni fogod. ha nem (márpedig az élet legtöbb területén nem kötelező), akkor simán írhatod máshogy is, ahogy szerinted jól mutat, pl. Kártya-Bang!, zoknidixit vagy jéger-póker

(függetlenül attól, hogy ezek ebben a formában esetleg beleütköznek bizonyos szabálypontokba)



Ui.: a "jéger" önmagában is érdekes kérdés: ha a Jägermeister becézése, akkor kérdés, hogy sima becenév (Jéger? / Jäger?), vagy már köznevesült is (jéger? / jäger?).

2023. jan. 13. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
és ha mondjuk azt mondom, hogy zokni-Dixit kártya/pakli? Azt hogy kell hozzá írni?
2023. jan. 13. 20:07
 4/4 BringaManó ***** válasza:
kötőjellel. (akh140)
2023. jan. 13. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!