Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen kiejteni:...

Hogyan kell helyesen kiejteni: Buddha, buddhizmus, buddhista?

Figyelt kérdés

2023. febr. 5. 18:41
1 2
 1/19 anonim válasza:
38%
Így, ahogy írtad
2023. febr. 5. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 D-Mano ***** válasza:
17%

-Helyesen így kell ejteni: Buda; Budizmus (még helyesebben: Buda-követés); Budista (még helyesebben: Buda-követő). Egy 'D'-vel.

-Hogy mindenki értse, miről beszélsz (itt Nyugaton), akkor meg ejtsd pont úgy, ahogy leírtad.

2023. febr. 5. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
0%
A TKBF csinált már erről videót. Szó szerint kell ejteni.
2023. febr. 6. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim válasza:
31%
Pontosan úgy, ahogyan 2-es leírta...
2023. febr. 6. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 BringaManó ***** válasza:
56%

Amennyire megfigyeltem, magyarul [buthának] és [buthizmusnak] szokták ejteni. Tehát egyszerűen a "buddha"-ként leírt szót ejtjük ki, a nyelvünkben megszokott szabályszerűségek alapján: a dd rövidül, mert msh. követi, és zöngétlenedik is, mert a h hatására zöngésség szerinti részleges hasonulás következik be (–> ezért lesz [t]). Természetesen ugyanez történik más, hasonló esetekben is, pl.: ne vidd haza! kiejtve: [nevithaza], engedd hozzám jönni! kiejtve: [engethozámjönni].


Talán észrevetted, hogy nem azt írtam le, hogy "hogyan kell helyesen kiejteni", hanem hogy hogyan szokás: ez azért van, mert az ejtésre nincs előírás, így nincs is "mihez képest" megmondani, hogy ez a helyes ejtés, vagy az...


Nyilván szabad máshogy is ejteni, nem tiltja semmi, pl. lehet úgy is mondani, hogy [buda]. Ha magyarul beszélsz, és azt szeretnéd, hogy ennek ellenére egy magyar anyanyelvű közegben szinte senki se értse meg elsőre, hogy miről is beszélsz, akkor válaszd bátran ezt az "angolos" megoldást, erre teljesen alkalmas lesz!... :-P (ez az ejtés egyúttal valamennyire "védhető" is – bár kétséges, hogy releváns érvek is szólnak-e mellette(?))

2023. febr. 6. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
67%
Én voltam Kínában, Vietnámban és Mongóliában, és mindenhol Budának ejtették. Kicsit mosolyogtam is, mert ezek szerint ebben is benne volt a hunok keze. :D
2023. febr. 7. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
87%

A kérdező magyar nyelven tette fel a kérdést, tehát feltehető, hogy arra kíváncsi, magyar nyelven hogy szokás ejteni.

Arra pedig az a helyes válasz, hogy ahogyan írod, betű szerint kiejtve szokás magyarul ejteni. Függetlenül attól, hogy angolul vagy ázsiai nyelveken hogy ejtik.

Nézd meg a Jézus nevet: nagyjából minden létező nyelven máshogy ejtik... De Jézusnak valószínűleg csak magyar nyelven. Ettől hibás ejtés lenne? Nem gondolom.

2023. febr. 7. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 D-Mano ***** válasza:
27%

6-os,

Teljesebb nevén: Shakyamuni Buddha.

Ebből a Shakyamuni azt jelenti, hogy a Shakya-k bölcse, a Shakya meg India környékén a Szkíták megnevezése volt.

2023. febr. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 BringaManó ***** válasza:
47%

#7: "betű szerint kiejtve szokás magyarul ejteni"


Igen, de ez a "betű szerinti ejtés" a magyarban [butha] ejtést eredményez, ebben egyetértünk, ugye?

2023. febr. 7. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
51%
9# nem, a TKBF-en mindig d-vel ejtették a tanárok. Értem, hogy gyorsan, lustán “butha”. Inkább akkor Budha, de szerintem elég hangsúlyos a kiejtésben a dupla d is.
2023. febr. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!