Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írandó helyesen? Mint...

Hogy írandó helyesen? Mint pl,, Virágot "át ad" 🙂 Ezt , nem úgy irjuk helyesen, hogy virágot átad?

Figyelt kérdés

2023. febr. 19. 09:57
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

De igen.


Az átad egy igekötős ige.


És ugye te is tanultad: Ha az igekötő az ige előtt áll, egybeírjuk.

2023. febr. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 BringaManó ***** válasza:
100%
de. miért lenne külön?
2023. febr. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Igen, de sajnos mar nem találom az oldalt ami matt ki írtam a kérdést,


Valami érdekesség tűnt fel, azért akartam, na majd ha megtalálom , belinkelem.

2023. febr. 19. 10:36
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy írnám, hogy átadja a virágot, vagy virágot ad át.
2023. febr. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
100%

nem ismerjük a szövegkörnyezetet, lehet ilyen is:

két virágot átad, hármat megtart

2023. febr. 19. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
2023. febr. 20. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
2023. febr. 20. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:
100%

ezen az ezerszínű linken sületlenségek (is) vannak, csak saját felelősségre olvasandó :-)

(tehát aki amúgy is bizonytalan a témában, az inkább ne rontsa a helyzetet az ottani blogbejegyzések olvasásával :-)

2023. febr. 20. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kiegészítésként annyit, hogy ha az igekötő és az ige között van egy harmadik szó is, akkor írjuk külön az igétől: át fogja adni.
2023. febr. 20. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Itt belekötnék majdhogynem mindenkibe. Igekötőt akkor is írhatunk külön az igétől, ha az az ige előtt áll. Emberek, tessék elolvasni az MHSZ-t.


MHSZ. 120 c) alapján az igekötők egybe- és különírása jelentésbeli különbség kifejezésére is alkalmas, elfogadható és helyes eljárás, nevezetesen annak kifejezésére szolgál, hogy az igekötő az igére vagy az azt követő szóra utal: leszokik a dohányszásról, de: le szokott járni vidékre.


MHSZ. 141. c) alapján külön kell írni az összekapcsolódott, ellentétes jelentésű igekötős igék igekötőjét az igéjüktől: össze-vissza halandzsázik stb.


Jó, a 120. c)-be még bele lehet kötni, hogy szőrszálhasogató vagyok, de a 141. c)... Vele mi van? :D Kérdezném ezt különösen pl. #1 pökhendi hangnemű válasza után. A kérdező nem arra kíváncsi, hogy "te is megtanultad", hanem a kérdésére adott érdemi válasz érdekli. És ne gyere nekem azzal, hogy ez a szörnyű 2015-ös hányadék MHSZ, ez már így volt az 1985-ös verzióban is, ott a 135. pont alatt találod. Sőt az 1954-es verzióban is, ott sajnos nem tudom fejből, melyik pont alatt.

2023. febr. 26. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!