Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az hogy pl budapesti, debrecen...

Az hogy pl budapesti, debreceni mit jelent? Azt hogy ott születtet vagy hogy jelenleg is ott él?

Figyelt kérdés
Magyart tanulok német nyelvű vagyok
2023. febr. 20. 14:10
 1/10 anonim ***** válasza:
97%
Ezt is azt is jelentheti.
2023. febr. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 BringaManó ***** válasza:
100%

Mindkettőt jelentheti, kontextustól függ, de általában a lakóhelyet jelenti. Ha a születési helyre utal, akkor azt pontosítjuk a mondaton belül (pl. "debreceni születésű vagyok"), vagy a kontextusból kiderül (pl. budapesten élő emberek beszélgetnek, és azt mondja valaki: "Én debreceni vagyok. Emlékszem, hogy gyerekkoromban mennyit szaladgáltunk a Nagytemplom előtti téren!..." :-) Vagy lehet, hogy átmenetileg máshol lakik, pl.: "Debreceni vagyok, de Budapesten járok egyetemre, ezért most ott élek, kollégiumban."


Örülök, hogy magyart tanulsz, sok kitartást hozzá, és írj, ha van még kérdésed! :-) <3

2023. febr. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettőt jelentheti, szóval kontextus-függő.
2023. febr. 20. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha így mondják simán, akkor inkább azt, hogy ott lakik.


Ha ott született, akkor hozzá szokták tenni, hogy "budapesti származású vagyok", vagy "Budapestről származom", vagy ilyesmit.


Viszont nagyon nagy piros pont, hogy tudtad, hogy az -i toldattal kisbetűvel írjuk. :) Még sok magyar anyanyelvű is elrontja itt...

2023. febr. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
#4 - a "piros pont" fogalmát könnyen fordítva értelmezhetik a gyakorin, ezért inkább itt a "jó pont" kifejezést használd! :-)
2023. febr. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm barátok! Nagyon szeretem a magyar nyelvet mert igen nagyon összetett
2023. febr. 20. 15:21
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Jaaa, hát igen. A piros pontot úgy értettem, hogy JÓ PONTOT. :D Nem, ahogy itt a GYIK-en nyomkodják a pirosat, hanem ahogy az iskolában adják a jól megoldott feladatokra. :P


Örülök, Kérdező, hogy szereted a magyar nyelvet! Ezt szuper olvasni. Én meg a németet szeretem nagyon. :) Német nemzetiségi iskolába jártam, a legtöbb tantárgyat németül tanultam, és nekem mindig nagyon tetszett.

2023. febr. 20. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
☀️ 🍻 Üdv neked! Többnyire a lakóhelyet jelenti, vagyis azt, hogy ott él. De szövegfüggően a születési helyet is jelentheti. BringaManó példája az jó, egyet is értek vele. Itt a gyakori oldalán nyugodtan kérdezz máskor is.
2023. febr. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Gyakrabban használjuk arra, hogy hol lakik az illető, de mindkettőt jelentheti.
2023. febr. 24. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
68%
Mindkettőt jelentheti
2023. febr. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!