Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi az a "koránt"?

Mi az a "koránt"?

Figyelt kérdés
Mostanában sok helyen olvasom ezt a kifejezést: "korántsem". Én eddig meg voltam győződve róla, hogy ez "korán sem". De ha az előző alak a helyes, mi a fene az a koránt?
2023. ápr. 7. 09:13
 1/9 anonim ***** válasza:
97%

A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára 2. kötet (H-Ó) ezt írja:


"Összetett szó: a korán, koránt határozószóból és a se, sem tagadószóból keletkezett. A korán, koránt előtag eredetibb 'idejében, kellő időben' jelentésében szerepel. Az összetételben 'még a maga idejében sem' (tehát: 'máskor még kevésbé') 'egyáltalán nem' jelentésfejlődés történt. A korán, koránt más kifejezésekkel kapcsolatban is előfordul nyomósító elemként (...)"

2023. ápr. 7. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A korán világos. Eddig én is így használtam. Ezt a "koránt"-ot eddig életemben nem hallottam.

Akkor úgy kérdezem - mert az idézett szövegben mindkét formát egyszerre taglalja - hogy mi a különbség a korán és a koránt között?

Miből származik ez a koránt? Miből jön az a -t toldalék?

2023. ápr. 7. 09:25
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A "koránt" elavult alak, egy ősi eredetű, ma már nem produktív határozórag van a végén, amelynek eredetileg csak helyhatározói (lokatívuszi) jelentése volt (-tt változata magánhangzó után áll: pl. itt, alatt, Pécsett stb.), de későbbi korokban már előfordult más funkciókban is (állapot, mód).
2023. ápr. 7. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Pont pécsi vagyok. :)

Ez a Pécsett is számomra nagyon furcsa, zavar a "csettegés". Mindig úgy mondom, hogy Pécsen. Leggyakrabban így is hallom.

Tehát ha jól értem, ez a változó nyelv következménye, hogy néha még előfordulnak ilyen ritka fura alakok. Ami majd idővel valószínűleg kikopik.

Rendben, köszönöm.

2023. ápr. 7. 09:57
 5/9 anonim válasza:
100%

"holott", "emitt", "végett" ("avégett"), "míg"..a halál el nem választ", "mindég" (vs. mindig),


Nem értem mi ebben számodra a fura...mindig változik a nyelv (kivéve, ha <18 év alatti vagy).

2023. ápr. 7. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"mindég": életemben nem hallottam még.

"míg": gyakran hallom, olvasom. Az amíg rövidült alakja. Ebben semmi furcsa nincs.

"végett": ez sem furcsa. Hallom ezt is. Bár jobban szeretem a miatt, amiatt szót helyette.

"emitt": lehet hogy hallottam már, de magamtól biztos nem fogalmaznék így. Itt. Sokkal egyszerűbb, rövidebb. Ez olyasmi lehet, mint a "máma" szó. Irodalomban is olvashatjuk, de a ma, sokkal egyszerűbb, mindig így mondom.

"holott": ez sem furcsa. Sőt lehet, hogy még használnám is.

40 éves vagyok, ha ez lényeges.

2023. ápr. 7. 12:41
 7/9 anonim ***** válasza:
39%

Ha többet olvasol, akkor fogsz hallani ezekről. Akik válaszoltak neked megfelelően, pont ezt tették, teszik.

Jókait pont azért kellett "magyarosítani" "újra fordítani sic!", mert nagyon sokan nem értik mg ma a benne szereplő szavakat, közöttük kétségtelenül sok latin szót. A mai nyelvhasználat gyakran elég sekélyes, és egyre kevesebben olvasnak elegendőt és főleg minőséget. Ebből következik számos szép magyar szó elkopása. Pdig a magyar nyelv az egyik legpontosabban fogalmazó nyelv. Csekély hangulati eltéréseket is képes megjeleníteni, ami sok nyelvnek nem sajátja.

2023. ápr. 7. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 BringaManó ***** válasza:
65%

"Ami majd idővel valószínűleg kikopik."


vagy kikopik, vagy nem, van sok fosszília, ami él tovább...

pl. a "tessék" elég stabilan tartja magát bizonyos funkciókban, míg a szó eredeti jelentésében már sokkal inkább iktelenül mondjuk: tetsszen (vagy tessen), de régiesen ikesen még előfordulhat tetsszék is

2023. ápr. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

""emitt": lehet hogy hallottam már, de magamtól biztos nem fogalmaznék így. Itt. Sokkal egyszerűbb"

Gyakran nem mindegy, hogy mi a szövegkörnyezet. Ha egy leírás távolról kezdődik, és azt mondja, hogy "az amott a szomszéd birtok, nézd, ott a fasor a telekhatár, emitt a gémeskút már az én földemen van, itt meg a házam, mindjárt odaérünk..." Akkor teljesen a helyén van az emitt is, és az itt is.

2023. ápr. 11. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!