Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A nap mint égitest többes...

Mámindennévfoglalalt kérdése:

A nap mint égitest többes számba rakható?

Figyelt kérdés

Szóval a logikám az az, hogy a nap egy csillag szóval minden csillag egy nap. Ebből kifolyólag a napoknak helyesnek kéne lenni nem? D:

Akárkit kérdezek azt mondja, hogy a nap szót nem lehet többes számba rakni de ezt nem tudom elfogadni :(

Valaki segítsen



2023. ápr. 7. 19:51
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/76 anonim ***** válasza:
92%
Lehet többes számba tenni, bár némileg zavaró az ilyen értelmű használat. Ez olyasmi, mint hogy az Árpád-házi királyokat mind Árpádnak hívják. Kissé zavaró, de használatban van.
2023. ápr. 7. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/76 anonim válasza:
61%

A "napok" szó létezik! De csak mint a hét napjai. Egy egyszerű példa: Az elmúlt napokban nem voltam futni.


Amire te gondolsz, az égitest, az a Nap. Nagy kezdőbetűvel. A Nap egy csillag, a Naprendszerünkben található. De a többi csillag nem Nap! Innentől fogva Napok szó nem létezik.

A Balázs egy fiúnév, de ettől még nem lesz minden fiú neve Balázs.

2023. ápr. 7. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/76 A kérdező kommentje:

2. válaszoló

Én egészen biztos vagyok abban, hogy minden csillag egy Nap :/

2023. ápr. 7. 20:02
 4/76 anonim ***** válasza:
93%
A mi csillagunknak a neve a Nap. Például van egy másik csillag aminek a neve Alpha Centauri, attól még nem lesz az összes csillag neve is Alpha Centauri egyben.
2023. ápr. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/76 TappancsMancs ***** válasza:
92%

Kérdező nem úgy érti. A "Nap" ugyanolyan név, mint a "Föld", "Hold" és a "Jupiter".


A Nap a Naprendszer csillagának neve, a Föld megy egy bolygó neve. Csillagok és bolygók azok vannak szép számmal, de azok neve nem Nap és Föld és nem Jupiter.

2023. ápr. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/76 tsirche ***** válasza:
89%

A Nap-ból csak egy van. Pont. Mint ahogy Naprendszerből is. Csillagok és csillagrendszerek vannak milliárdszámra.


"Én egészen biztos vagyok abban, hogy minden csillag egy Nap :/"

Amikor a hülyeség a magabiztossággal párosul nagyon csúnya dolgokra képes.

2023. ápr. 7. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/76 anonim ***** válasza:
87%
A Nap a naprendszer központi csillaga, az univerzum többi csillagát máshogy hívják (Szíriusz, Altair, Formalhaut, Vega stb), tehát értelmetlen a Napok kifejezés, mert csak egy van belőle. Ahogy a Holdból is csak egy van, miközben csak a naprendszerben több mint 100 hold van.
2023. ápr. 7. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/76 anonim ***** válasza:
100%

Erre még nem volt példa. Vagy mégis:

[link]

2023. ápr. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/76 anonim ***** válasza:
84%
Már miért ne lenne értelmes a többesszáma? Pontosan ugyanaz a helyzet, mint a Hold esetében. A Hold a Föld holdjának a neve, de vannak más holdak is a Naprendszerben és azon kívül is.
2023. ápr. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/76 anonim ***** válasza:
91%
Tegyuk fel, az ember megveti a labat az Alfa-Centauri vmely bolygojan. Ott nekik tilos lesz Napnak nevezni a kozponti csillagot? Alfa-Centaurinak kell majd hivni a kozbeszedben is? Raadasul az egy tobb csillagbol allo rendszer, nem is csak egy csillagbol all. Azok nem az oda koltozok, ott szuletok Napjai lesznek? Tehat ott nem napvilagot latnak a szuletok, hanem alfacentaurivilagot?
2023. ápr. 7. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!