Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A „netflixezik” szót nagybetűv...

A „netflixezik” szót nagybetűvel vagy kisbetűvel kell kezdeni?

Figyelt kérdés

Azt jóformán mindenki tudja, hogy melléknevek csak nagyon indokolt esetekben lehetnek nagybetűsek (pl intézmények nevei, vezetéknevek, kötőjeles formák), na de mi a helyzet az igékkel?

Az igeképző is dekapitalizációt von maga után?



2023. okt. 17. 14:23
 1/8 anonim ***** válasza:
84%

A "netflixezik" szót kisbetűvel kell kezdeni, mivel ez egy szokványos ige, nem egy személynév vagy egyéb kiemelt fogalom. Az ige igazság szerint nem igényel nagybetűvel kezdődő kezdőbetűt. Az igék, még ha újak vagy specifikusak is, általában kisbetűvel kezdődnek a nyelvtanban, hacsak nincs valamilyen különleges ok vagy egyéb szabály, amely nagybetűs kezdőbetűt ír elő.


Tehát a helyes forma: "netflixezik."


A dekapitalizáció, vagyis a kisbetűs kezdőbetű használata az igeképzésben gyakori és a nyelvtani szabályok szerint történik, hacsak nincs valamilyen speciális szabály vagy ok, amely a nagybetűs kezdőbetű használatát indokolja.

2023. okt. 17. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 BringaManó ***** válasza:
100%
Na, érzésre ezt is egy AI fogalmazta... (persze nem baj, csak érdekes)
2023. okt. 17. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 UlfOrmson ***** válasza:

#2: tényleg eléggé AI íze van, de ez még a kevésbé mellébeszélős fajta válasz😀

olvastam már itt olyan AI generálta választ, aminek túlzás nélkül mindegyik mondatába bele lehetett volna kötni

2023. okt. 18. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
100%

hát azért ez is tele van szórva olyasmivel, amiről azt "gondolta" a gép, hogy attól "emberi" lesz a szöveg, és közben inkább bizonytalanság forrásai, pláne egy gyanútlan olvasó számára...

szóval ennek is minden mondatába (vagy akár tagmondatába) bele tudok kötni, túlzás nélkül :->


"mivel ez egy szokványos ige"

– miért van nem szokványos ige is, amit nagybetűvel írunk?


"Az ige igazság szerint"

– ??? hogyhogy "igazság szerint"? ha arról beszélgütünk, hogy a szomszédasszony és a férje jól megvannak-e egymással, akkor lehet ilyeneket írni, de itt mi keresnivalója?


"nem igényel nagybetűvel kezdődő kezdőbetűt."

– no comment...

(plusz: "nem igényel"... nagyon szép, értem én, hogy idegen nyelven ilyen tárgyas megoldások mennek (need stb.), de nálunk nem természetes)


"Az igék, még ha újak vagy specifikusak is, általában kisbetűvel kezdődnek a nyelvtanban,"

– "a nyelvtanban"?... "általában"?


"hacsak nincs valamilyen különleges ok vagy egyéb szabály, amely nagybetűs kezdőbetűt ír elő."

– például?

(nem vitatom, hogy lehet, de akkor mondj valamit, hogy mire gondolsz)


"nagybetűs kezdőbetűt ír elő."

– már megint a nagybetűs kezdőbetű (értem én, hogy angolul még jó volt, csak...)


"A dekapitalizáció, vagyis a kisbetűs kezdőbetű használata az igeképzésben gyakori és a nyelvtani szabályok szerint történik, hacsak nincs valamilyen speciális szabály vagy ok, amely a nagybetűs kezdőbetű használatát indokolja."

– tök jó, hogy ideírtad ezt a bekezdést is, csak ezt már mind leírtad egyszer... vagy a "dekapitalizáció"-t is el akartad sütni, ahhoz kellett megismételni az egészet?... na de akkor vesézzük ki ezt a bekezdést is, mert azt ígértem, hogy minden tagmondatba belekötök... :-D


"kisbetűs kezdőbetű", "nagybetűs kezdőbetű"

– továbbra is no comment


"A dekapitalizáció, vagyis a kisbetűs kezdőbetű használata"


1) értem a szót, de biztos, hogy használják ezt magyarban is? nemigen találom... értem én, hogy a tudálékosságnak is van haszna, de azért amikor nem létező szavakat kreálunk, l'art pour l'art, az azért már a ló túloldala – bár poénnak jó.

2) a "dekapitalizáció" (angol eredetiben legalábbis) nem egyszerűen a kis kezdőbetű használatát jelenti, hanem amikor a nagyról kicsire váltunk,

ld. [link]

"To uncapitalize (convert the first letter (or more) of (something) from uppercase to lowercase)"

(de ez következik a szó elemeiből is, vö. de- előtag)


"és a nyelvtani szabályok szerint történik"

– he?


"hacsak nincs valamilyen speciális szabály vagy ok, amely a nagybetűs kezdőbetű használatát indokolja"

hát... ez még csiszolandó...

most azt írtad:

(1) "hacsak nincs valamilyen speciális szabály vagy ok"

előbb meg ezt:

(2) "hacsak nincs valamilyen különleges ok vagy egyéb szabály"

egyik sem az igazi, hiszen:

(1) a "speciális szabály" is egy "ok"

(2) az "_egyéb_ szabályt" nem értem: a különleges ok is egy szabály?...


szóval a kettőből lehetne "összegyúrni" az értelmesnek tűnő megoldást:

"hacsak nincs valamilyen speciális szabály vagy egyéb ok"


de hát ezt egy AI-nak nem fogom tudni elmagyarázni :-)-:

2023. okt. 18. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A mesterséges intelligencia sokszor hülyeséget mond, itt épp ráhibázott, még ha sok ökörséget is írt mellé.


Szóval ige lévén kisbetűs.

2023. okt. 19. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és az AI-elemzést.

A „nem igényel valamit” formával mi a probléma? Akárhogy nézem, nem hangzik magyartalanabbnak, mint bármely szinonimája vagy alternatív alakja.

A nyelv pedig szerintem nem kell, hogy feltétlenül egy röghöz kötött statikus szerkezet legyen, amelyben csak az értelmező szótár által éppen ismert szavakat használhatjuk.

2023. okt. 22. 22:35
 7/8 A kérdező kommentje:

Egy (főként angol nyelvből eredően) közismert latin eredetű szót használtam, a latin szavaknak pedig megvannak a maguk ragozási módjai a magyar nyelvben. Szerintem király dolog, hogy bármely idegen szót fel lehet így használni magyar szövegkörnyezetben a hozzá tartozó elismert toldalékokkal anélkül, hogy rontanánk a mondat szépségtani minőségét. („Minőségrontás” alatt például a Hunglish kifejezésmódokra gondolok, amelyektől az embernek néha borsódzik a háta.)


Nem tudálékoskodás volt a célom, bár lehet, tényleg annak tűnik.

2023. okt. 22. 22:53
 8/8 BringaManó ***** válasza:

"közismert latin eredetű szót használtam"


mi volna az ebben az esetben? :-o

(és használjuk a magyarban?)

2023. okt. 23. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!