Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szlovákiából vagy Szlovákiáról?

Szlovákiából vagy Szlovákiáról?

Figyelt kérdés

Sziasztok, Szlovákiában lakom, de Budapestre fogok költözni pár hónapon belül, és amikor ez a téma előkerül, sajnos sohasem tudom, melyik a helyes válasz: Szlovákiából költözöm Budapestre vagy Szlovákiáról költözöm Budapestre? Az én füleimnek mindkettő helyesen hangzik, de gondolom valamelyik nem lesz az.

Köszi!



2023. okt. 19. 22:25
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
79%
Szlovákiában laksz, tehát Szlovákiából költözöl ide (azért fontold meg, érdemes-e), és itt majd megtudod, miként vélekednek errefelé Szlovákiáról.
2023. okt. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
92%

Szlovákiából érkezel, költözöl, Szlovákiáról beszélsz, mesélsz, írsz.

Megértik azt is, ha azt mondod, Szlovákiáról, de lehet megszólnak érte, hogy az nem helyes ragozás

2023. okt. 19. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
83%
#2, ha Szlovákiából költözik, akkor a hallgatóság nyilván tisztában lesz vele, hogy nem az irodalmi magyar nyelvet fogja perfektül beszélni. Ha ezért megszólja valaki, akkor azzal az emberrel nem kell többet beszélgetni.
2023. okt. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 BringaManó ***** válasza:
72%

#3 Van olyan terület, ahol magyarul úgy mondják, hogy ő SzlovákiáRÓL költözött ide?


(csak az irodalmi magyar említése miatt kérdezem, hogy ezek szerint van ilyen nyelvváltozat is elterjedve?)

2023. okt. 20. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2023. okt. 20. 10:53
 6/25 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Előre is üdvözlünk Magyarországon!


Háát tényleg bocsi 3-as, nem tudom, de az irodalmi nyelvhez ennek az egyébként alapvető kérdésnek nincs sok köze. :)


Ezt a köznyelvben is úgy mondjuk kérdező, hogy "Szlovákiából költöztem Budapestre". ...BÓL


Az irodalmi nyelv az meg a helyesen beszélt köznyelvhez képest, a helyesen beszélt hétköznapi nyelvhez képest egy választékosabb kifejezés készletet jelent. A köznyelv és irodalmi nyelv között nem a helyesírás és nyelvtan megléte vagy figyelmen kívül hagyása a különbség, hanem a választékosság. Egyébként meg érdekes az, hogy az emberek sokkal több szót megértenek, mint amit használnak és ez is rámutat a kettő közötti különbségre. Amit az emberek többsége csak ért, de nem használ, azt az irodalmi nyelv használja is. Az emberek általában véve értenek egy régi költőtől szinte bármit, amiből a kivétel nyilván a ma már nem érthető szavak, de értjük.


És azért a köznyelvben sem mondunk olyat, hogy "Szlovákiáról költöztem Budapestre". Ehhez nem kell irodalmi nyelvezet... bocsi 3-as válaszoló, csak tényleg... Az viszont valóban igaz, egyet is értek vele, hogy amire kérdező a 3-as utalt végső soron, hogy nem fognak megszólni érte, ha tudják, hogy Szlovákiából jöttél. Érdemes is említgetni és majd lelkesen javítgatják, hogy mit hogyan mondunk. :) A kérdés kiírásod alapján teljesen jól írsz mindent (kivétel akkor amit kérdeztél). És amúgy meg néha mi is rákérdezünk valamire. :)

2023. okt. 20. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek. Igazából az anyanyelvem magyar, mármint, azzal nincs gond. :D Csak pár dolgot máshogy mondunk, de igen, az anyanyelvem magyar, nem szlovák, szóval nem lesz gond.
2023. okt. 20. 15:03
 8/25 TappancsMancs ***** válasza:

Kérdező lehetne egy kérdésem? Inkább csak a Szlovákiához kapcsolódik és egy nem magyar nyelvi kérdés lenne, csak érdekes lenne hallani róla elsőkézből is. :)

Egy szlovák és cseh megérti egymást? Mit tudsz erről? (Ezt szokták tárgyalni úgy egyébként, mint kérdéskört.)

2023. okt. 21. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:
8 - aham! Teljesen megértjük egymást. Ők beszélnek csehül, mi szlovákul, semmilyen gond nélkül megértjük egymást. Számtalanszor olvastam már cseh könyvemet, néztem filmeket csehül anélkül, hogy valaha is tanultam volna a nyelvet, és teljesen megértettem minden szót. Picike eltérés van, de gond nélkül meg lehet érteni. Gondolj rá úgy, mint az amerikai és a britt angol. :)
2023. okt. 21. 12:49
 10/25 TappancsMancs ***** válasza:
Köszi! :)
2023. okt. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!