Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért használja rosszul az...

Miért használja rosszul az igekötőket a magyarok hatalmas százaléka?

Figyelt kérdés
A leggyakoribb amit látok, az az, mikor az igekötő és az ige közé egy harmadik szó ékelődik, és az említett szóval egyben írják az igekötőt. Pl. helyesen "meg fogom enni" -> helytelenül "megfogom enni". De az is viszonylag gyakran előfordul, hogy az igével sem írják egybe, pl. "meg eszem". És ezt nem (csak) a 8 általánossal rendelkező Rikárdóknál látom, akik egy szót sem tudnak helyesen leírni, hanem konkrétan mindenhol, olyan írásokban is, amik egyébként helyesek, választékos fogalmazással. Miért van ez így? Elfelejtik az emberek a szabályokat, és aztán rosszul rögzül be nekik?

2023. nov. 6. 13:09
1 2
 1/18 anonim válasza:
90%
Sosem tanulták meg ezeket a szabályokat és valószínűleg nem is törekedtek rá a tanárok és a szülők, hogy helyesen rögzüljön (vagy a szülők sem tudták - és manapság a legtöbb tanár sem, több jelenleg dolgozó, 20-30 közötti magyartanárt ismerek ilyen alapvető hiányosságokkal, diszes betegségek vagy valamilyen más, megmagyarázhatatlan igénytelenség miatt, ők ismerőseim/barátaim voltak a múltból). Ha a környezet, amiben mozogsz, nyelvileg igénytelen, te sem fogsz törekedni jobbra, mert elég ez, így is értik.
2023. nov. 6. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
69%
Az ilyeneknek hátra kötném a sarkát!
2023. nov. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
95%

Meg sem tanulják a szabályokat, nincs mit elfelejteni. Az utolsó 1-2 generációnál figyelhető meg ez a tipikus igekötős tévesztés és a következetesen minden igekötő különírása. Mivel a neten és kommentekben is ezt látják, meg is lesz erősítve, hogy ezt akkor biztos így kell írni.

A ban/ben elhagyása és helyette a ba/be használata sem semmi, de az olyan szörnyek, mint a 2-tő (kettő), 2-őt (kettőt), 3-rom (három), tv-ét (tévét), wc-én, stb. használata is fantasztikus.

Az utóbbi 1-2 évben született új szó is, ez a "folyamatosan" szó "folyamat"-tá csonkolódása: pl. "folyamat beszél".

2023. nov. 6. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
93%

Nekem is ez fáj a legjobban a ban/ben mellett.


Tanult, diplomás, könyveket olvasó emberek is elrontják, ráadásul olyanok is, akik mondják, hogy másoktól zavaró a rossz helyesírás.

2023. nov. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
94%

Ezt már én is észrevettem és meg is akartam kérdezni. Azért is furcsa, mert olyan 40-60 év körüli emberektől is látom, akik elvileg műveltek. Nem vagyok még ennyi idős (31) de ha jól emlékszem sok fogalmazást kellett írnunk az iskolában. Most nem tudom, mi a helyzet. Azt el tudom képzelni, hogy a beszédsebesség miatt sok szónál úgy hallatszik, mintha egyben lenne, de amikor külön írják annak nem tudom az okát. Pl. A kis fiam nem tud át menni az út testen.


Lehet, hogy valóban nem tanulták meg ezeket a szabályokat. Sok iskolában sajnos elhanyagolják a nyelvtant az irodalom javára. Továbbá szerintem sok embert nem is érdekel, hogy hogyan ír.

2023. nov. 6. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

5. vagyok


Ami még zavaró, legalábbis számomra: írok privát. Nem írok privát üzenetet vagy írok privátban?


Valószínűleg régebben is előfordult, csak most az internet miatt feltűnőbb.

2023. nov. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
70%

#6: van még egy hasonló, ezen az oldalon is többször fordul elő, hogy nincs állítmánya vagy kérdőszava a mondatnak:

"nCore kvíz megfejtése?"

"Egri csillagok cselekménye?"

"Nyelvtan házihoz segítség?"

"Biológiás csapatnevek?"


A kedvencem ezek közül is a "Valaki valamit?"

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__internet__4..

https://www.gyakorikerdesek.hu/szexualitas__heteroszexualita..

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__ferfiak-egeszsege__..

https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__munkahely-kollegak__..

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__egyeb-kerde..

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..

2023. nov. 6. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezért a kérdésért fel fogok lebbezni ;D



6, az "írok privát" dolgot úgy hívják, hogy automatikus tárgyeset. Ez egy szóvicc, amit a legtöbbünk csak bizonyos esetekben alkalmaz, vagy odafigyelést igényel, de van aki jó heccnek veszi és képes átszokni rá szinte teljesen.

Ugyanilyen még a "megnézem a kert" is pl. De amúgy egyetlen esetben én is rendszeresen alkalmazom. Panelban lakunk és a zöldhulladékot külön gyűjtjük. Van egy doboz a hűtúben és oda, és ha megtelik, kiviszem a teraszon lévő nagy vödörbe ami ha megtelik, elvisszük a közeli közösségi kertbe. Szóval amikor a kis dobozt ürítem, akkor én "kiviszem a komposzt" :D valamivel szórakoztatni kell magamat, ha már cefreszagú roahdmányt pakolgatok A-ból B-be.

2023. nov. 6. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
96%

7, Ennek az az oka, hogy az oldal elég sok megfogalmazást letilt. Nem lehet megszólítani a válaszolókat (ti, titeket, nektek stb....) illetve nem lehet olyan igéket beleírni a kérdésbe amik ezekbe a személyi igenevekbe vannak ragozva (Csinálnátok, írjatok, mondjatok, mit tanácsoltok...)

Emiatt kb a kérdésfeltevés időnként külön macera, mert van egy magyar mondat amit elkezdesz össze-vissza herélni, hogy a rendszer elfogadja:D Így lesznek tárgy és állítmány nélküli kérdések, mert abba köt bele legkevésbé az oldal.

2023. nov. 6. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:
23%
Írok privát (módon), teljesen oké. A nyelvet nem érdeklik a szabályok, a tömegek alakítják, folyamatosan változik.
2023. nov. 6. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!