Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik megszólítás a helyes,...

Melyik megszólítás a helyes, "Tisztelt XY Kft.!" vagy "Tisztelt XY Kft!"?

Figyelt kérdés

Azaz, ha a levélben (e-mailben) a címzett nem egy természetes személy, akkor a cégforma leírása után kell-e pontot tenni?

Ha tudtok, legyetek kedvesek pontos szabályt is írni. Köszönöm.



#megszólítás #hivatalos levél #cégnév a megszólításban
2023. nov. 7. 07:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
88%

A rövidítések körül elég nagy a köd: hol ponttal írjuk, hol pont nélkül, hol egybe, hol külön. Vannak persze bizonyos szabályok (pl. a mértékegységeket, pénznemeket mindig pont nélkül), de sok az esetlegesség.


Szerencsére a cégnevek írásmódja egyértelmű, a kft. (zrt., bt. stb.) a 284. szabály alapján ponttal írandó, a helyes forma tehát:


Tisztelt XY Kft.!

2023. nov. 7. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. nov. 7. 14:28
 3/14 anonim ***** válasza:
Nekem az jutott eszembe, hogy nem fogják ezt felróni vagy emiatt nem válaszolni, hogyha esetleg nem helyesen írod. Persze, javítsatok ki, ha hibásan látom. De szerintem semmilyen következménye nem lenne, ha minimális hiba van benne.
2023. nov. 7. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Bizonyára igazad van. Ugyanakkor, ha lehet helyesen is írni, miért ne írjuk (írjam) úgy?
2023. nov. 7. 15:36
 5/14 anonim ***** válasza:
Igaz. Csak egyszer kell befektetni az utána járásra az időt.
2023. nov. 7. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A cégformát nem szokás beleírni, nem az a neve. Vállalkozónak sem úgy küldesz levelet, hogy "Tisztelt Ákom Bákom EV.!"
nov. 8. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 BringaManó ***** válasza:
85%

#3: Ez a megjegyzés igaz, egyetértek, így van! – De itt teljesen irreleváns... (bocs :-)


Ez a Helyesírás kategória, itt – jó esetben – arra kíváncsiak a kérdezők, hogy mi a szabályos írásmód, aztán majd ők eldöntik, hogy az adott helyzetben nekik helyesen célszerűbb írni, vagy máshogy.


Olyan ez, mintha a futball hivatalos szabályairól szóló csoportban valaki megjegyezné, hogy lehet játszani egy kapura is az iskolaudvaron, a napköziben... – Valóban lehet, csak ott nem ez a téma. :-)

nov. 8. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 BringaManó ***** válasza:

#6: De, a cégnek az a neve.

Az E. V. kicsit más eset: magának a "cégnek" ott is benne van a nevében a cégforma (tehát pl. a bélyegzőjén nyilván az van), de mivel a "cég" egy emberről van elnevezve, és te amúgy is azzal a konkrét emberrel levelezel, ezért általában nem a céget írod a megszólításba, hanem az ember nevét. (Ugyanúgy, ahogy cég esetén is: ha tudod, hogy kinek írsz, akkor az ő nevét írod, nem a cégnevet.)


Persze lehet írni E. V.-vel együtt is: pl. ha olyan adatbázisból címzed a körlevelet, amelyben nincs benne külön a kapcsolattartó neve, hanem csak a cégnév, akkor nyilván minden levélben a cégnév lesz a megszólított, így E. V.-k esetében is – de ezzel sincs különösebb gond. (Bár valóban elegánsabb, ha "E. V." nélkül szólítod meg őket.)

nov. 8. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Jogos 7-es, de szerintem felesleges. Bár én is szoktam ilyen – mások szemében – jelentéktelennek tűnő kérdéseken gondolkozni, tehát értem is a dolgot.
nov. 8. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

#8 Még egyszer. A "Kft." a vállalkozás működési formája, semmi köze nincsen a nevéhez. Helytelen beleírni a megszólításba.


Megkérdem tőled is egy másik példával, hogy te is úgy mész el bevásárolni, hogy bemész a Spar Kft.-be? Én soha, senkitől nem hallottam még ilyet, pedig a bevásárlás eléggé népszerű témakör szokott lenni. Ez is csak egy rámutatás arra, hogy a működési forma nem tartozik hozzá a névhez.


Lehetne persze érvelni azzal, hogy mi van akkor, ha van egy "Spar E.V." és van egy "Spar Kft." is, akkor mégiscsak egyértelművé kellene tenni, hogy kire is tartozik az a levél, nem? Igen ám, csakhogy maga a levél címzése (email címe) egyértelműsíti a helyzetet. Ha az E.V.-nek szánom a levelet, akkor az ő email címére küldöm és fordítva, ez egyértelművé teszi a helyzetet. Másrészt mi van akkor, ha azt sem tudom, hogy milyen formában működik a vállalat és utánanézni sem akarok, mert valahol az impresszum mélyén van elrejtve.

nov. 8. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!