Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Magyarban akkor is azt mondjuk...

Magyarban akkor is azt mondjuk, hogy "kimegyünk a tengerpartra", ha igazából az a part az óceánnal határos?

Figyelt kérdés

Vagy akkor már csak azt mondjuk, hogy a partra?


Nem igazából helyesírásilag, hanem inkább élőbeszédben megszokottságra kérdezem, hogy melyik a természetesebb vagy többször (félre) használt kifejezés ilyen esetben?


dec. 20. 23:24
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
26%
Ügyes vagy.Jár a keksz.
dec. 20. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 BringaManó ***** válasza:
59%

nem szoktam ilyen helyen járni, úgyhogy nem vagyok mérvadó, de tkp. nem lepődnék meg, ha így lenne, ahogy azon sem, ha tengerparti apartmant mondanának óceánpartira stb.

de lehet, hogy ez csak az én tájékozatlanságomat mutatja, és akik rendszeresen járnak oda, azoknak meg van a véleményük az ilyen hozzám hasonlóan műveletlen-fogalmatlan népekről, akik ilyen butaságokat mondanak az óceánok partján. :-)

dec. 21. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
84%
Mivel se tengerrel, se óceánnal nincs határunk, így kialakult, meggyökeresedett kifejezéseink se nagyon vannak ezekkel a vizekkel kapcsolatos dolgokra, így szerintem ezt mindenki magának ossza be, hogy mennyire fontos neki megkülönböztetni a tengerpartot az óceánparttól. Véleményem szerint semmiféle számottevő információvesztést sem fog okozni senkinek, ha csak simán letengerpartozza az óceánpartokat is, de ez csak az én véleményem, ettől másnak még lehet fontos valamilyen szempontból a megkülönböztetés.
dec. 21. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
96%

A tengerpart teljesen korrekt.

Olyan kontextusban, ahol nem számít, hogy tengerről vagy óceánról van-e szó (és hát a legtöbb kontextusban nem számít), mindkettőre használható a tenger kifejezés (pl. tengeri hajózás, tengerbiológia, stb.).

dec. 21. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
93%
Az óceán is tenger, csak speciális, ezért kapott egy megkülönböztető nevet. Teljesen korrekt azt mondani, hogy kimegyünk a tengerpartra. De ami a slusszpoén, hogy óceánpart, mint fogalom nem létezik.
dec. 21. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 BringaManó ***** válasza:
26%

"óceánpart, mint fogalom nem létezik"


Ezt hogy érted? :-o

dec. 21. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
81%
Attól, hogy nem használjuk, még létezik az "óceánpart" kifejezés. A tengerpart pedig teljesen megfelelő kifejezés az óceánok partjára is, mivel az óceán világtengernek is nevezhető. Ettől függetlenül én szimplán csak partnak hívnám :D
dec. 21. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 BringaManó ***** válasza:
63%

a kérdésbeli mondatban igen, ott vszínűleg elég a part.

de ha pl. ki akarnál adni egy szállást, akkor bizonyára odaírnád, hogy "TENGERpartra néző", nehogy azt higgyék, hogy egy patak mellett van :-D

dec. 21. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
88%
Az óceánnak a definíciója is ködös: van 3, 4 és 5 óceános felosztása is a Földnek. A Jeges-tengert nevezik Északi-sarki-óceánnak, sőt a világóceánt is szokták világtengerként említeni. Azzal tehát, ha letengerezel egy óceánt, legfeljebb a vaskalapos földrajzosokat tudod kiakasztani. Fordítva viszont, például ha a földközi-tengeri partot nevezed óceánpartnak, már jóval zavaróbb. A szaknyelvet leszámítva valamelyest „minden bogár rovar…” eset ez.
dec. 21. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
20%

Szó szerint értettem. Nincs ilyen szó.


[link]

dec. 21. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!