Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A tud és a lát igék alanyi és...

A tud és a lát igék alanyi és tárgyas ragozását leírod?

Figyelt kérdés
márc. 17. 20:38
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
80%
Tudom, látom, tudod, látod, tudja, látja, tudjuk, látjuk, látjátok, tudjátok, tudják, látják, nagyon unják...
márc. 17. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
Az alanyi is kellene.
márc. 17. 20:52
 3/31 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, félrértettem a kérdést. A válasz simán csak nem.
márc. 17. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
Örültem volna, ha leírod. Vitám van valakivel a ragozás miatt. Alanyi ragozás 1. sz. 2. személyénél hogy ragozzuk?
márc. 17. 21:06
 5/31 anonim ***** válasza:
100%
tudok-látok, tudsz-látsz, tud-lát, tudunk-látunk, tudtok-láttok, tudnak-látnak
márc. 17. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
100%

és ha esetleg a tudol-látol lenne a vita tárgya:

[link]

márc. 17. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, épp ezzel érveltem én is. Főleg Szabolcsban használják, de Hajdú-Biharban is előfordul, főleg kisebb falvakban. Hasonlóan használják az otthol, itthol, illetve a jönnek nálunk kifejezéseket is.

Még egy érdekel, jösztök vagy jöttök, mész vagy mégy?

márc. 17. 21:27
 8/31 anonim ***** válasza:
93%

nagyon szívesen - gugli a barátunk (a linkek kapcsán:)

[link]

[link]

márc. 17. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ezt is így tudtam. Viszont ami nagyon furcsa (megbotránkoztató) számomra, hogy ma már hivatalos műsorokban is pl. az elvész szó helyett az elveszik szót használják, a helyiségeket pedig a helység szóval helyettesítik, holott ezeknek a szavaknak teljesen más a jelentése. A higgy helyetti higyj, vagy a hagyj helyetti hadj-ról már nem is beszélek. A ly elhagyása a szavakban (ien, oan, mien stb. ) már lassan természetessé válik, főleg a fiatalok körében. De összességében is komoly gondok vannak a magyar helyesírás terén, sajnos.
márc. 17. 22:02
 10/31 anonim ***** válasza:
100%

7/Kérdező

Ne keverd az igeragot a helyraggal:

látol

otthol

márc. 18. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!