Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesenazt hogy...

Hogy írjuk helyesenazt hogy bazelben született vagy bazelban született?

Figyelt kérdés

márc. 26. 19:40
 1/10 anonim ***** válasza:
81%

A város neve magyarul Bázel:

[link]

tehát Bázelben.

márc. 26. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 BringaManó ***** válasza:
80%

Bázelben vagy Bázelban, mindkettő jó, hiszen ha az utolsó két szótag <mélyhangrendű + e>, akkor a toldalékolás legtöbbször ingadozik, pl. hotelban/hotelben, Ágnessal/Ágnessel stb.


Amúgy volt már a kérdés:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek_..


(Itt is volt: [link] de ők hülyeséget írtak, mert nem minden vegyesre igaz, hogy bármi lehet, pl. ha nem á+e, hanem e+á, akkor máris csak mély lehet: Medárddal, szefárdok, pedálra... – magas toldalékkal ezek nem mennének.)

márc. 27. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 BringaManó ***** válasza:
52%

Érdeklődöm azoktól, akik nem (vagy nem teljesen) értettek egyet a válaszommal, hogy melyik része nem jó, hátha tanulok valamit. Köszönöm.


(Ja, azt nem tettem külön hozzá, hogy nagybetű – mert ezt már az #1-es válaszoló kifejtette.

És azt sem tettem hozzá eddig, hogy az eredeti kérdés – vagyis hogy -ban vagy -ben a megfelelő toldalék – szorosan véve nem helyesírási kérdés, de ez nem baj... Ráadásul ebben az esetben a helyesírási szabályzat is választ ad erre a nem helyesírási kérdésre, mert benne van a szótárban, hogy "Bázelban v. Bázelben". :-)

márc. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Bringamano elégedett vagyok a valaszoddal. Köszönöm.
márc. 27. 13:04
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Bázel városában.

Ügy felgöngyölítve!

márc. 28. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:
0%
csak nem ez volt a "feladat"
márc. 28. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem világos egy helyesírási kérdés, érdemes egy megbízható verziót keresni.
márc. 28. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:
0%

de nem itt.

ha éppen írnál valamit, amiben bizonytalan vagy, és nem tudsz könnyen utánanézni, de meg tudod "kerülni", akkor persze, tedd meg, minek égetnéd magad feleslegesen.

de ha megkérdeznek, hogy hogy kell írni, akkor vagy az a jó válasz, hogy megmondod a tutit, vagy az, hogy nem tudod.

(ha megkérdezi az illető, hogy mit írjon helyette, az más, arra lehet tanácsolni valamit, de ez már nem helyesírási kérdés, hanem annak a megkerülése.)


utálom, amikor helyesírási tanácsadó oldal azt adja válaszul, hogy fogalmazza át.....

márc. 29. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#8 Ehhez képest te vagy az, aki állandóan azt hányja ide, hogy nincs "helyes", tuti alak.
ápr. 7. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:

#9: Kedvesem, próbálj meg követni, kérlek.

Az eredeti kérdés nem helyesírási, de sebaj, válaszoltunk rá, szokás szerint.

Majd a #7-es írt egy irreleváns (helyesírásról szóló) kommentet:

"Ha nem világos egy helyesírási kérdés, érdemes egy megbízható verziót keresni." – Tehát ő már átevezett a helyesírás területére, de ez sem baj, erre is válaszoltam.


Az jól látszik, hogy nem tudod megkülönböztetni a helyesírási kérdést a nem helyesírásitól. Ez nem nagy ciki, sokan vannak ezzel így, nekik is próbálok folyamatosan segíteni – megpróbálok neked is kapaszkodót nyújtani:


A HELYESÍRÁSI kérdés arról szól, hogy hogyan kell LEÍRNI valamit, aminek a kimondásával kapcsolatban nincs semmi gondunk, csak a leírásával.

– Erre vannak bizonyos előírások, ún. szabályok, amelyek nem kötelezőek ugyan, de ha az adott "játékszabályokon belül játszunk", akkor általában el lehet dönteni valamiről, hogy hogyan kell helyesen(!) írni.


És szoktak itt lenni olyan kérdések, amelyek NYELVHASZNÁLATI témákat feszegetnek, és NEM helyesírással kapcsolatosak: ezeket onnan lehet megismerni, hogy nemcsak akkor akadunk meg, ha le kell írni, hanem már az is gond, hogy vajon hogyan mondjuk... (pl. szavak jelentése, toldalékolása, szórend, egyéb megfogalmazási kérdések stb.)

– Erre nincsen előírás, erre csak olyan "statisztikai" válaszokat tudunk adni, hogy pl. az emberek így szokták vagy úgy szokták, vagy többségében így szokták, vagy az irodalmi magyarban úgy szokták, vagy manapság egyre inkább így mondják, bár régen még nem annyira, hanem inkább úgy, vagy az emberek így is szokták mondani, meg úgy is, vagy hogy sokan mondják úgy, de vigyázz, mert le fognak nézni érte, stb. Olyasmit nem tudunk mondani, hogy hogyan KELL mondani, mert nincs rá előírás, nincs szabálykönyv, amelyet követni kellene/lehetne.


Jól látható, hogy a Bázelban vagy Bázelben NEM helyesírási kérdés, hiszen szóban ugyanúgy felmerülhet, mert ez a két forma ejtésbe is különbözik, ugye.


Vagy pl. az a kérdés, hogy rablom vagy rabolom, szintén NEM helyesírási: a kérdés nem az írásmódot feszegeti, hanem azt, hogy hogyan mondjuk (az írással csak a szóban forgó kiejtési módokat követjük). Ha valaki megválaszolja, hogy így mondjuk, vagy úgy, akkor annak a helyes írásmódja – akár így, akár úgy – már nem kérdés, ugyebár.


Vagy pl. a motort vs. motrot esete: szintén nem az írás a kérdés, hanem a "mondás" – az írás abból már egyértelműen következik.


És még hosszan lehetne sorolni azokat példákat, amelyek NEM helyesírási kérdések.



Ui.: Amit írtam, azt nem "idehánytam", hanem ideírtam. Én sem mondtam, hogy te minduntalan "beböfögsz" valamit, amivel szénné égeted magad, pedig mennyire kézenfekvő lenne. Javaslom és kérem, hogy próbáld meg kicsit barátságosabban előadni a véleményedet, hogy legalább ennyi pozitív legyen benne, ha már tartalmilag nem teljesen kikezdhetetlen.

ápr. 8. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!