Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tudnátok segíteni abban, hogy...

Tudnátok segíteni abban, hogy egy interjú legépelésekor milyen szabályai vannak a gondolatjel használatnak?

Figyelt kérdés

Neten nem találok rendes anyagot róla.


Példa:


Szeretem a meglepetéseket – de csak a sportpályán, a színházban, vagy a karácsonyfa alatt. Arra készülök, hogy az eredeti menetrend szerint megyünk tovább: lesz költségvetés, zárszámadás, adómódosítások – mint minden évben. Hogy a változás mélysége milyen, az persze percepció kérdése: ha valakinek egy kicsi jogszabály-módosítás is jelentősen befolyásolja az életét, joggal mondhatja, minden felfordult körülötte, de a gazdaság egészére nézve ez – például a reklámpiac ügye – mégis csak kis szelet.



máj. 13. 15:52
1 2
 1/13 BringaManó ***** válasza:
69%

jók így a gondolatjelek (vagyis szóközök vannak körülötte), nem tudom, milyen szabályra gondolsz.

(ez az interjú legépelésétől független, más helyzetben is így van)


vesszőhiba van, ide nem kell vessző:

"a színházban vagy a karácsonyfa alatt"


mi a konkrétabb kérdés (ha maradt)?

máj. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

szia , ezt nem én írtam, hanem egy online újság interjújából vettem ki.

A kérdésem az, hogy mi a szabály, mikor használjuk a gondolatjelet? interjúban nagyon gyakori és nem tom hogy pl a fenti szövegben ahol írták, miért indokolt?

máj. 13. 16:43
 3/13 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm a segítséget!!!
máj. 13. 16:44
 4/13 A kérdező kommentje:
úgy értve, hogy miért nem vessző van helyette?
máj. 13. 16:46
 5/13 anonim ***** válasza:
Pedig egyáltalán nem helyesek így a gondolatjelek, nem váltható ki vessző helyett, nem így használjuk a gondolatjelet. Nem kell olyan embertől elhinni, aki nagybetűt sem tud írni. Olyan esetben használunk, amikor beleférne egy mondatba elválasztás nélkül és mégis lehetne különálló gondolat levegővétellel.
máj. 16. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Például "elmegyek Miskolcra - párommal együtt - és én egyedül túrázok" vagy "elutazok akárhová és megnézem az akármit - párommal együtt".
máj. 16. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Viszont az is igaz, hogy a gondolataid lecserélése vesszőre már túltolja a mondatokat és helytelenek is. Az egészet át kéne írni.

Emelt szintű és hivatali nyelvtant tanultam egyébként. Ez így nem lenne engedélyezett benne.

máj. 16. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 BringaManó ***** válasza:

#5 teljesen jók úgy.


"Olyan esetben használunk, amikor beleférne egy mondatba elválasztás nélkül és mégis lehetne különálló gondolat levegővétellel."


ezt nem is értem... (de ez az én hibám)


a példáid helyesen írva:


"Elmegyek Miskolcra – párommal együtt –, és én egyedül túrázok."

"Elutazok akárhová, és megnézem az akármit – párommal együtt."


(a vesszék, és gondolatjelek javításától persze még nem lesz "magyarul": a "párommal" elé kívánkozó névelőt nem pótoltam, mert az nem helyesírási kérdés)



amúgy tudok nagybetűt írni, csak nem mindig akarok. :-P

én sem gondolom, hogy nem tudsz helyesen írni, csak bizonyára nem akarsz :-P

(és pusztán szórakozásból téveszted meg gyk-társaidat helyesírási kérdésekben :-( )

máj. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Márpedig pontosan te írkálsz tévedéseket, másik helyen már kikiáltottalak trollnak és jelentettelek! Én emelt szintű nyelvtant tanultam kétszer is - két szakmához. Véletlenül keveredtem errefelé és tipikus módon betalál egy troll.


Rettentően tévesen javítottad ki a példáimat, mivel egyáltalán nem kell vagy nem szükséges oda vessző. Semmi sem indokolja felsorolás nélkül és ez ált. iskolai tananyag.

Sőt: régi köztudat szerint "és" elé felsorolásban sem kell vessző. Márpedig ez egyébként pont helytelen.


Úgyhogy legyél szíves te abbahagyni ezt! Eddig senki nem járt jól, aki engem igazságtalanul betalált. :D

máj. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
S egyébként kitűnő jegyem lett belőle, csak mondom. Neked??
máj. 16. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!