Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a "Dr. " és a...

Mi a különbség a "Dr. " és a "dr. " között?

Figyelt kérdés
Például egy mérnök esetén melyiket kell használni?
2010. dec. 10. 10:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
28%
"Dr." csak orvos és ügyvéd lehet.
2010. dec. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
24%
Szerintem csak a helyesírás. A mondatban való pozíciója alapján írjuk kicsivel vagy naggyal. Nem mindegy, hogy elöl van-e, név előtt, vagy közben.
2010. dec. 10. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
40%

nem csak helyesirás, hanem azt jelöli, hogy ez tudományos fokozat (pl. a mérnöki tudományok doktora), vagy a diplomához automatikusan járó megjelölés, mint az orvosoknál meg a jogászoknál..

Az orvosok meg jogászok a nagy D-sek, a többi meg a kis d-s.

2010. dec. 10. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
65%
És ha az orvos vagy ügyvéd rendes phd-t végez, akkor elveszti a nagybetűjét? :O
2010. dec. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

én az első választ megláttam és kb így hanyatt dobtam magam, és feladtam h elmagyarázzam, ne haragudj :)

amúgy itt már kb 10x volt ez kérdés ....

(pont az első által említettek amúgy garantáltan nem, de hosszú éés bonyolult téma)

2010. dec. 10. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

na olvasom a többit, én ezt nem bírom ki komolyan ...


1, még a PhD-sek is csak kis dr-i címet hazsnálhatnak ... pedig az az első tudományos dr-i cím

2, az orvos, jogász dr-i természetesen csakis kis betűvel írandó, és amolyan "nulldoktorinak" is nevezett cím, hiszen semmi nincs mögötte, csak egy ugyan olyan diploma megszerzése, mintha valaki pl egy angol szakot végez el

3, nagy Dr igen kevés van, ők lennének a tudományos dr-i címmel rendelkezők, de ebből azéárt országosan is megszámlálható mennyiségű ember létezik


Na most mindebbe viszont valóban belekavar a helyesírás, de ha csak úgy a név előtt van önmagában, és nem mondatban, akkor a fentiek az irányadók. De most ez komolyan kérdés valakinek? Na meg komolyan úgy gondolja valaki, hogy a nulldoktori jogász pl az nagy, és aki meg tudományos fokozatot csinált, az meg átmegy kis "d"-be? Jééézusisten .........

2010. dec. 10. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha orvosit, vagy jogot végzel, illetve más szakokon PhD-t, akkor kis doktor leszel. Ennek a rövidítése a dr. Ha pedig megszerzed a nagydoktorit, ami orvosoknál és jogászoknál nem tudom hogy van, de bölcsészeknél egy habilitást kell elvégezni és utána az Akadémia adományozhat neked nagydoktori címet. Akkor leszel Dr.

Amúgy ehhez a helyesírásnak semmi köze. Max. annyi, hogyha úgy hangzik a mondat, hogy pl. dr. Kovács István bement a boltba, akkor helyesen úgy írjuk, hogy "Dr. Kovács István bement a boltba" mert ugye mondat első betűje. De egyébként teljesen független tőle.

2010. dec. 10. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
36%

Orvosok közt dolgozom de nem kérdeztem még. Viszont itt látok olyat, hogy Gipsz Jakab Dr. (ez egy rezidens tehát "0 kilóméteres" orvos de ugyan ennek van így is : dr.Gipsz Jakab sőt Dr.Gipsz.... is.

A nagy Dr.-os ( azt hiszem nagydoktorinak is hívják talán?) amiről az előbb írtak az az egyetemi tanár lehet, amiben céloztak arra, hogy ebből nem sok van az országban. Ez nem fedi a valóságot mert csak nálunk (20 orvosa van az intézetnek a rezidensekkel együtt akik mindannyian tartanak órát) van 3 ilyen fokozatot elért orvos és ez egy kis intézet.

2010. dec. 10. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

2. vagyok. örülök, hogy segítő szándékomat butaságomnak tekintik egyesek:


Simán erre gondoltam a helyesírással kapcsolatban:

153. A családnevek előtti doktor, idősb, ifjabb, özvegy stb. szót, illetőleg rövidítésüket csak kiemelt helyzetben (aláírásban, levélcímzésben, oszlopba rendezett névsorban stb.) és mondat elején kezdjük nagybetűvel: Dr. Mészáros Mihály, Id. Kelemen László, Ifj. Jakab Imréné; Özvegy Lukács Péterné azzal a kéréssel fordult a tanácshoz, hogy…; stb. – Mondat belsejében ugyanezek kisbetűvel írandók: Ott volt dr. Mészáros Mihály is. Szép Gergely és ifj. Lukács Péter panaszt tettek özvegy Jakab Imréné ellen. – Hasonlóan a történelmi nevek esetében: Gróf Széchenyi István; de szövegben: Miniszteri tárcát vállalt báró Eötvös József is.

2010. dec. 10. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
2010. dec. 10. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!