Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írják az emberek sokszor...

Miért írják az emberek sokszor (itt is) a muszájt muszálynak?

Figyelt kérdés
Nekem valahogy mielőtt ezeket olvastam volna fel sem merült ez a lehetőség! Nem vagyok kifejezetten jó helyesíró, de én valahogy nem gondoltam erre!
2009. jan. 21. 00:55
1 2
 1/11 anonim válasza:
92%

Mert katasztrófa a helyesírásuk és baromira nem is érdekli őket. Van még egy rakás szó, amit következetesen rosszul írnak, rosszul ragoznak, rosszul használnak. Ez van, mi magyarok már az egyetlen maradék egyediségünket, a nyelvünket is kezdjük elveszíteni.


Engem az őrjít meg, amikor tizenévesek honlapján olvasom: regizz az oldin, hogy te is szerki legyél és majd új dizit rakok fel! Pffff....

2009. jan. 21. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
11%

lehet, hogy nem leszek népszerű, és bár engem is zavarnak a helyesírási hibák, de ebből egy nemzet pusztulását levezetni enyhén szólva szarrágás. :D

másrészt a nyelv egy folyamatosan formálódó, alakuló rendszer, nem lehet _rosszul_ beszélni. a szabályok is változékonyak, nincs olyan hogy etalon helyes beszéd, 100 évvel ezelőtt is teljesen más volt, és 50 év múlva is más lesz.

2009. jan. 21. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
76%
Már volt egy ilyen kérdés...
2009. jan. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
67%

Ezek mellett rengeteg "teccik" meg hasonló hüyleség van, de ha belegondolsz, a helyesírásai szabályaink szerint a "lélegzik" szó helytelen. (lélekzetnek kellene lennie, mivel a "lélek" szóból származik). Lehet, hogy megrögzülnek idővel az egykor helytelennek vélt formák. Másrészt nem hiszem, hogy más környezetben (pl. dolgozatírásnál) hasonló gyakorisággal fordulna elő náluk.


Egyébként a második (leszavazott) hozzászólónak van igaza; a nyelv váltzozik. Vagy esetleg az első hozzászóló még mindig szenvedőszerkezetet és elbeszélőmúltat használ? Nem hinném. Másrészt meg az attól miért nem lesz már magyar?

2009. jan. 21. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Egyetértek, hogy a nyelv folyamatosan változik, új szavak jönnek létre, a régebbiek közül pedig néhány eltűnik. De ha az emberek 20-30%-a következetesen muszályt használ, attól még nem fog megváltozni a nyelv, ugyanúgy helytelen marad a muszály szó.
2009. jan. 21. 09:17
 6/11 anonim ***** válasza:
86%

Rendben, de leehtne az is, hogy idővel elfogadná ezt is.


Egyébként nagyon egyszerű magyarázata van a dolognak: egyszerűen azt a szót, hogy "múszáj", nem szokás leírni; szinte csak az élő nyelvben használjuk. Ebből kifolyólag leírva se nagyon látjuk. Viszont az olyan szavak miatt, mint pl. uszály, dagály, aszály, arra gondolhat az ember, hogy ezt is "ly"-nal kell írni, és nincs tudatában az ember, hogy német eredetű stb.


Na, remélem, sikerült fényt derítenem e tragédia eredetére...

2009. jan. 21. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
4%

Szerintem ez legyen a legutolsó gond az életben,hogy mennyire írom le helyesen, hogy muszáj. Lehet én is helytelenül írnám le, ha nem lenne hibajavítóm a böngészőm alatt.


A lényegre térve. A magyar nyelv tele van ilyen másképp ejtjük, másképp írjuk szóval,és ez lehet,hogy hagyomány (persze mihez képest, mert 1000 éve István meg végképp másképp beszélt,írt mint a mai ember. meg se értené,amit mi akarunk mondani,mint ahogy mi se értjük a halotti beszédet nagyon,pedig az is magyar) de nem ártana ezek közül sokat a kiejtéshez igazítani. Nem ettől leszünk jó magyarok. 200 éve még volt idő ezeket bemagolni,de ma már feleslegesnek tartom. Kis túlzással,azért maradnak fenn, mert a nyelvészek jó kis vitapartit rendezhetnek miatta.

Meg is változtatnak szabályokat,amiket aki fiatalon tanult mára rosszul tudja.


Végül gondolj bele,hogy milyen értelme van a j és az ly megkülönböztető írásának,amikor ugyanúgy ejtjük?


Élőszóban senki nem fog rád szólni,hogy rosszul ejtetted a muszájt. Ami ma szentségtörés, az holnap bevett gyakorlat lesz.

2009. jan. 21. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha sokan írják így akkor idővel lehet, h ez lesz a helyes. Így lett a konkurrenciából konkurencia. Eredetileg két r volt mert a kurrens szóból eredt. Ugyanígy lett a kipuffogóból kipufogó.
2009. jan. 21. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
70%

Igen a német"Es muss sein"-ból ered, jelentése: "Ennek ilyennek kell (muszáj) lennie".


Én eltörölném a nyelvészek helyében a j és ly kötöttséget.

lehessen mind2 alakban írni pld. nem tudom mi akadálya lenne? az már végképp nem logikus,hogy miért fontos valamit úgy írni amit kimondva észre sem veszünk?


Ez önmagáért való szabály,aminek nincs se logikája, se hagyománya,csak így alakult,de most már elavult.

2009. jan. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, erről is van itt kérdés. nincs értelme, de valószínűleg marad ettől is egyedi meg egyéni a nyelvünk, ezért maradt eddig.
2009. jan. 22. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!