Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem kell a vasárnap...

Miért nem kell a vasárnap szót ragozni, mikor a hét többi napját igen? Nyelvtanilag miért más?

Figyelt kérdés

Pl. hétfőn elmegyek valahova.

Kedden is, meg szerdán is, stb.

De vasárnapon nem, csak vasárnap.


2010. dec. 22. 14:20
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

A "tíz vasárnapon át"-nál az át szó "vonzata" a "-n".

Az "enni" szónak nincs vonzata, mégis "délben" eszünk, és "vasárnap" eszünk. (Sőt, "este" és "reggel" is eszünk, újabb kivételek, és úgy tűnik, hasonlóan viselkednek, mint a "tegnap")

2011. jan. 7. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 vurugya béla ***** válasza:

OK, ott tényleg az "át" miatt, erre nem is gondoltam.

De nem feleltél egyetlen tisztázást célzó kérdésemre sem.

Akkor most mik a hipotézisek itt a "vasárnap"-ra? És másokra?

2011. jan. 7. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Én már úgy tanultam, hogy igazából minden esetben kéne ragozni. Valaki kitalálta, hogy nem kell, és így maradt a köznyelvben. Nem helyes az sem, hogy ma megyek valahova vagy tegnap mentem valahova. Olyan, mintha azt mondanánk, hogy hétfő megyek valahova. Engem már arra tanítottak, hogy mai napon, tegnapi napon vagy tegnapon, és vasárnapon.
2012. febr. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Ugyanígy reggelen, délutánon, estén, éjszakán. Az éjjel már ragozott, meghatározza azt, hogy éjszaka alatt csinálod, de sokan azt tévesen ragozzák. Például úgy, hogy éjjeli járat. Ezt nem lehetne.
2012. febr. 1. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 vurugya béla ***** válasza:

Előző!

Ez terror!

Nem írhatod elő, hogy a nyelvi beszélők, írók, költők másképp beszéljenek! Pláne a nyelv is változik.

Nem az a feladat, hogy (nem tökéletes) szabályokat hozzunk és az azok alól kilógó fordulatokat megsemmisítsük a köznyelvben, hanem az, hogy a köznyelvet minél jobban leírjuk.

2012. febr. 1. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!