Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes? A "férfinak",...

Melyik a helyes? A "férfinak", vagy "férfinek"?

Figyelt kérdés
2011. jan. 23. 21:40
 1/9 Silber ***** válasza:
80%
Mivel magas magánhangzók állnak a "férfi" szóban, így igazából a "férfinek" lenne a helyes. De mindkettő elterjedt a köznyelvben. Én személy szerint az előbbit használom többször.
2011. jan. 23. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%
Úgy tudom, bár most nem néztem utána, hogy a férfi talán a férj+fiú-ból lett, a férfiú alak viszont biztosan létezett, emiatt lehet, hogy talán a mély hangrendű toldalék elterjedtebb, de a férfinek sem rossz.
2011. jan. 23. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
63%
A szabályzat szerint férfinak, férfival a helyes. Nagyon sokan azonban - pontosan a hangrendi illeszkedés miatt - "nek"-kel, "vel"-lel mondják. (Még a médiákban is hallani.)
2011. jan. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
97%
Ez egy érdekes kérdés, a válasz a nyelvhagyományokban keresendő, amikről már nem is nagyon tudunk: a mély "i" betű. Bár magas hangrendű szó a "férfi", mégis mély hangrendű toldalékot kapcsolunk hozzá, mert mély "i" szerepel benne. Jobban érzékelhető például a "férfiak" szónál, hiszen nem azt mondjuk, hogy "férfiek", pedig a szabály szerint így lenne. Ilyen mély "i" szerepel még a "híd" szavunkban is: nem azt mondjuk, hogy "hidek", hanem azt, hogy "hidak". Pedig magas hangrendű szó.
2011. jan. 23. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
86%
Nekem mondjuk bántja a fülemet az, hogy "férfinek".
2011. jan. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 scill válasza:
93%

Mindkettő helyes :-)

[link]

2013. márc. 9. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 apafej71 válasza:
53%
„Állítólag” ma már mindkettő helyes, a nyelvet pedig amúgyis a nyelvet beszélők alakítják, az egy folyamatosan változó „valami”, engem mégis irritál a „férfinek”, férfivel” és a többi egyes számban így ragozott alak. Csak mert nem következetes. Ilyen alapon alapon „férfiek”, férfieknek” és blablabla lenne. Egyszerűen undorító, hányingerkeltő.
2021. okt. 8. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
"Férfinek" lenne a helyes, de a "férfinak" nekem sokkal természetesebbnek tűnik.
2021. dec. 23. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
53%
A férfit régen férfiúnak "hítták". Akkor a helyes ragozás a férfiúNAK volt. Ma már nem a férfiú, hanem férfi, ezért igazodva a magas hangrendhez a férfit férfiNEK illene mondani. Engem nagyon zavar, amikor férfiNAK mondják, valahogy olyan nyakatekert vagy nem természetes, ki is szoktam nevetni.
2022. nov. 23. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!