Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Én vagyok műveletlen? Miért...

Én vagyok műveletlen? Miért hallom ezt a szerkezetet mostanában egyre gyakrabban?

Figyelt kérdés
Például: "Gyakran hallom a rádióba" meg "Itt vagyunk az iskolába". Ez így akkor most helyes? Nem úgy lenne a helyes, hogyha hol kérdésre válaszol akkor -ban, ha hová kérdésre akkor -ba szóvéget kell használni?
2011. júl. 12. 12:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
63%
szerintem ez csak kiejtés beli hiba, vagy elnyelik az "n"-t a szó végén, ennyi. :)
2011. júl. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%
Gyakori hiba, leginkább szabad beszédben, de egyre gyakoribb írásban is.
2011. júl. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
22%
Mit zavar ez téged? A nyelv egy élő rendszer, változik. Thats all folks.
2011. júl. 12. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Vree ***** válasza:
50%
Ezt már húsz éve is így mondták a műveletlenek. :) Nekünk még az általánosos nyelvtan tankönyvünkben is benne volt. Nem helyes, de nem jött el az ítéletnap mert valakitől hallod.
2011. júl. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
85%
Engem mondjuk rettenetesen zavar. Ez az egy hiba, amiért ki tudnék osztani pár nyakast. Ez van, sokat nem tudsz csinálni.
2011. júl. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Helytelen, de engem iszonyúan zavar az eszek, alszok, iszok is, meg h valaki így használja: el-e megyünk a strandra. Szörnyűűűűűűű
2011. júl. 13. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem Te vagy műveletlen. :-)


Az egyre jobban terjedő helytelen toldalékolásnak sok oka lehet:


- Általános iskola 2. osztályban nem tanulták meg a -ba, -be, -ban, -ben toldalékok helyes használatát.

Esetleg bemagolták a szabályt, mert azt a tanítók többsége kikérdezi; de az alkalmazás begyakorlására már nem fordítottak elég időt. Ez a magyar oktatási rendszer egyik nagy hibája. :-(


- Órán kívüli beszélgetésekben a tanár nem javítja a helytelen használatot, pedig ezzel erősíthetné a tudatosságot a gyerekekben.


- Sőt, néhány tanár is csak akkor alkalmazza helyesen a szabályt, amikor tanítja; más órákon vagy beszélgetésben nem. Ezzel rossz példát mutat a diákoknak, szülőknek.


- Mivel egyre jobban terjed a helytelen forma mindenhol, beleértve a médiát is, többször hallják így, mint helyesen; így a hibás alak nagyobb eséllyel épül be az ember beszédébe.


- Mint néhány válaszoló példája is mutatja ebben a kategóriában, sokan igénytelenek a nyelvhasználatban, ill. sokan úgy gondolják, felülírhatják a szabályokat pusztán azért, mert nekik úgy tetszik.

2011. júl. 13. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
15%
Már miért ne írhatnám felül a szabályokat, mert nekem úgy tetszik? Ha értik a nyelvemet, nem tök mindegy, hogy mit mondok?
2011. júl. 13. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát erre anyukám azt mondaná: persze és pár év múlva már csak nyögésekkel, és morgásokkal fogunk kommunikálni, mi?
2011. júl. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Mudri Lav: hát egyáltalán nem mindegy... És mi jogod van neked ahhoz, hogy fölülírd azokat a nyelvtani szabályokat, amiket már olyan régóta használunk? Ki vagy te? Egy kultúrálatlan paraszt, aki az általános iskolában sem tanulta meg a helyesírási szabályokat. Lehet, hogy nagyon akarsz újítani, de nem minden helyes, ami új. Miért is akarod elrondítani a magyar nyelvet? Úgy tűnik nem csak a magyarul nem tudsz, hanem más nyelveken sem tanultál... Pedig a -ba, -be és a -ban, -ben között a német is tesz különbséget. De nem állok le neked ezt elmagyarázni, és nem is ez a lényeg. A magyar nyelv nem egyszerű, és pont ettől különleges és szép. Ha ez az anyanyelved, akkor nem arra kéne törekedned, hogy megértsék, amit mondasz (ez a külföldiek célja), hanem hogy minél jobban és szebben ki tudd fejezni magad. Ha nem bírod megtanulni ezt pár szabályt, akkor az a te bajod. Én a helyedben megtartanám magamnak a véleményemet, mert a kultúrált emberek nem kíváncsiak rá, és csak magadat minősíted.
2011. júl. 14. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!