Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell írni a csuklik igét...

Hogy kell írni a csuklik igét felszólító módban?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 22. 00:40
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
87%

pillanat, csak ízlelgetem:

én csuklok, te csuklasz, ő csuklik, mi csuklunk, ti csuklotok, ők csuklanak


hát ja, szerintem vannak igék, amiknek nem léteznek bizonyos alakjai. De például: csukolj, csuklolj, csuklódj

2009. ápr. 22. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim válasza:
78%
Sehogy! Hiába szólítasz fel bárkit arra, hogy csuklódjon, nem fog menni!
2009. ápr. 22. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem segédigével!


Pl.


Kezdj el csuklani!

Fejezd be a csuklást!

2009. ápr. 22. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
82%

Légy szíves csuklani!

Felszólítalak csuklásra :)

Segédige kell.

2009. ápr. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
25%
Helyesen ragozva így hangzik: csuklodj. Bár ezt senki nem használja, de attól még helyes.
2009. ápr. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

megtaláltam


[link]

2009. ápr. 22. 10:57
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
A csuklás lehet valaminek az összecsuklása is.Ebből kiindulva (cselekvő genus verbi):alanyi:E1csuklódjam(nem csuklódjak,mert -ikes) E2csuklódj(ál)E3csuklódjék(régies,mint az egyék szóban)/csuklódjon T1csuklódjunk T2csuklódjatok T3csuklódjanak.tárgyas:E1csuklódjam E2csuklódjad E3csuklódja T1csuklódjuk T2csuklódjátok T3csuklódják.Magázásnál alanyiE2 csuklódjék/csuklódjon T2csuklódjanak. tárgyas E2csuklódja T2csuklódják
2009. máj. 15. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

az más!

csuklik nem egyenlő csuklódik .

régen tanultam, az talán szenvedő(?) ige

de értékelem az ötleted

2009. máj. 15. 16:44
 9/18 anonim ***** válasza:
A csuklódik nem szenvedő(passzív)(az a csuklatik lenne) ,hanem cselekvő (aktív)a különbség az hogy a csuklódik visszaható,pl :ivódik,tehát a cselekvést önmagán végzi el.Csuklik-on én azt is értem ,mint amikor egy állvány összecsuklik.
2009. máj. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Dehogynem, a csuklódik a szenvedő, vagyis passzív alak. De főleg az angol nyelvben van ennek jelentősége. És a passzív alak lényege, hogy ugyanazt az információt hordozza, mint az aktív alak, csak máshova teszi a hangsúlyt. Pl. az "A problémát megoldottam." aktív, míg az "A probléma megoldódott." passzív alak, de ugyanazt jelenti. De ha azt mondom, hogy "A problémát megoldATtam (vkivel).", akkor a mondat más értelmet kap, mert itt már nem én oldottam meg a problémát, hanem vki más. Az -at, -et, -tat, -tet ragok tehát nem a passzív alakra utalnak.

Egyébként most szándékosan nem a "csuklik" igét ragoztam, mert ennél bénán és értelmetlenül hangzana, sokkal egyszerűbb volt egy emberibb példát hozni :)... de egyébként ugyanígy behelyettesíthető.

2009. máj. 21. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!