Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért van az, hogy a legtöbb...

Miért van az, hogy a legtöbb ember a "-ban" és "-ben" toldalékokat abszolút nem használja és helyette mindig "-ba" és "-be" végződéseket told a szavakhoz? Nem tanítják az iskolákban ezeknek a használatát?

Figyelt kérdés
Ehhez hasonló eset, amikor valaki állandóan "se"-t ír "sem" helyett kijelentő mondatokban. Miért nem tanítják ezeket a szabályokat az iskolákban?
2009. ápr. 24. 11:08
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
20%
Tanítják, szóban használják is, de neten nem tök mindegy?
2009. ápr. 24. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Nem mindegy, mert azért vannak a szabályok, hogy betartsák őket.
2009. ápr. 24. 11:28
 3/16 dellfil ***** válasza:
79%

Szerintem nem kell ehhez iskola, elég lenne tudni, vagy érezni a különbséget a benne és a bele között.

Mert aztat piszkosul tudhassuk...

2009. ápr. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
36%

"Nem mindegy, mert azért vannak a szabályok, hogy betartsák őket"


Persze, valószínű ezért tartasz be mindig minden szabályt Te is...ugyanmár nem kell álszentnek lenni, ez csak egy nyelvtani szabály, én amiket leírtál azokra általában figyelek, de a juice-t nem vagyok hajlandó dzsúsznak írni, hiába az a szabály.

2009. ápr. 24. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez két dolgon múlik.

1: mennyire veri bele a fejükbe a tanítónéni alsó tagozatban a toldalékok használtatát

2: mennyire művelődik (értsd olvas, jár utána a dolgoknak, figyel a helyesírására.)

Sok mindenen fönn lehetne akadni, de úgy hiszem, nem érdemes...

Én mindenkit kijavítok, élőszóban éppúgy, mint írásban, ha arról van szó...

A "-ba, -be" toldalékok használatánál sokkal jobban idegesít a nákolás, ssuk-ssükölés, meg a muszáLYolás...


Viszont! a "se" ugyanúgy helyes, mint a "sem". Csak vannak állandósult szókapcsolatok, ahol nem mindegy, melyiket használod.

2009. ápr. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
37%
Bar en magyartanarkent egyetertek veled valahol, megis azt gondolom, hogy te is csak egy "bezzegen" megmondoember vagy, es a kerdest is szorszalhasogatasnak szantad. Valaszd te is ezt a - mellesleg csodalatos - palyat, es tanitsd a nebulokat kedvedre a szabalyok betartasara. Mert igen, tanitjuk.
2009. ápr. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Nem szőrszálhasogatásnak szántam. Engem nagyon idegesít, hogy állandóan ilyen formában látom még internetes cikkekben is. Az más, ha valaki valamit elír és mindenki vét helyesírási hibákat, de hogy egy ilyen dolgot minden második ember elront... egyébként én is tanár vagyok, csak nem magyart tanítok.
2009. ápr. 24. 16:03
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Bár én magam nem vagyok tanár (sőt!), mégis zavar. De leginkább akkor akadok ki, amikor a különböző médiában -főként tévében- hangoznak el ilyen, és hasonló "nyalánkságok"!

Egyébként szerintem egyáltalán nem mindegy, hogy "voltam színházBA", vagy "voltam színházBAN"!!!... Nem akarok okoskodni, de szerintem (és nem csak szerintem) a kérdőszó magában hordozza a választ...

2009. ápr. 24. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
100%
Nekem se tetszik, de ez is egyfajta nyelvfejlődés, valszeg pár évtized/évszázad múlva már el fog tűnni a ban/ben, vagy legalábbis olyan sorsra jut mint most a -ván/-vén képző.
2009. ápr. 24. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 dellfil ***** válasza:
100%
A -ba, -be, és a -ban, -ben különböző viszonyokat fejeznek ki. Felcserélésük értelemzavaró. A nyelv, valóban változik, de egyesek nyelvi slendriánsága ne legyen már a változás motorja!
2009. ápr. 25. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!