Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Bejgli vagy beigli, melyik a...

Bejgli vagy beigli, melyik a helyes?

Figyelt kérdés
Majd' 40 éven át úgy tudtam, hogy a bejgli a helyes írásmód, de mostanában mindenütt "beigli" van kiírva. Most akkor én vagyok hülye, vagy ez is olyan divat, mint x-et írni sz helyett?
2011. dec. 7. 14:24
 1/6 anonim ***** válasza:
37%
Mindkettő helyes. Nekem a bejgli jobban tetszik, mert a beiglit helyesen kimondani az olyan modoros.
2011. dec. 7. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
53%
A beigli nem magyar szó! Ennyit tudni kell!Azt tudod hogy a kuglóf valójában guglhaupt? A magyar kiejtés, hajajj!
2011. dec. 7. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
65%

"a beiglit helyesen kimondani"


Bájgli

2011. dec. 7. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Bejgli
2011. dec. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A helyesírási szótárban a bejgli szó szerepel!

Megnéztem, tehát a bejgli a helyes!

2011. dec. 7. 21:37
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A bejgli forma a helyes, mert a kifejezés a német beugen (=hajlítani) szóból ered. Az ei-s változat a magyar helyett egy nem létező fonetikát követ, ahogyan a - szerencsére egyre kevésbé használt - zipzár/zippzár kutyulékszó is.


Az, hogy mindenhol "beigli"-t látsz kiírva, ne befolyásoljon, számtalan förmedvényt lehet olvasni az utcán, boltokban az i nélküli "üzlethelység"-től az angolul írt "gyros"-on és a megcsonkított ragú "%-al"-on át a hosszú í-s "szervíz"-ig.

2011. dec. 8. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!