Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell számmal írni azt,...

Hogy kell számmal írni azt, hogy huszadikat? 20-at vagy 20. -at?

Figyelt kérdés

2012. jan. 9. 23:47
1 2
 1/14 anonim válasza:
84%
20.-at
2012. jan. 9. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
35%
A pont szám után ik-et jelent.Az egyediket elsőnek kell mondani.
2012. jan. 10. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A sorszámnevek leírása: tőszámnév + pont.


Ebből következőleg: 20.-at.


DE: Nem tesszük ki a pontot, ha kötőjellel toldalékot kapcsolunk egy dátumhoz, pl. január 20-án.


ÉS: Írott szövegben - a dátumok kivételével - rendszerint betűvel írjuk le a számokat. Csak az utóbbi években terjedt el a számjegyekkel való leírás.


Megmutatod a mondatot, amelyben szerepel a szó?

2012. jan. 10. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Utolsónak:

A kiadónkban a következő a gyakorlat:

Az egytagú számokat és a tíznél kisebbeket betűvel, a többit számmal írjuk. A kerek számokat megosztva. Mutatok példákat: egy, kettő, száz, 896, ezer, 27 millió.

Ha a szövegben a szám számszerű jellege fontos, akkor számmal írjuk.

Pl: Hozzávalók: 1 kg paprika, 30 dkg paradicsom, 2 nagy fej hagyma. De: Volt ott három férfi, meg két kislány bla-bla-bla.

2012. jan. 10. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A szó századnál van.

Tehát: megismertük a 21. századot. Most ismerjük meg a 20.-at.

2012. jan. 10. 10:27
 6/14 anonim ***** válasza:
Igen.
2012. jan. 10. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

@ # 4:


Köszönöm, érdekes infó. :)

Így belegondolva tényleg érdekes lenne egy szövegben leírva pl. a huszonegymillió-ötszáztizenkettőezer-kilencszázharminchét. :)

De a tízezer, százezer és hasonlók szerintem nem furcsa.



@ Kérdező: Ebben a mondatban valóban helyes a "20.-at". :)


Halkan jegyzem meg, hogy a négyeske ne hallja: A századok és a hónapok sorszámát szintén csak néhány éve szoktuk arab számjegyekkel írni, régen csakis rómaival lehetett... :)))

Én többnyire mindkettőt arabbal írom. :P


Üdv. :)

2012. jan. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 a800 válasza:
Először írd le pont nélkül azt, hogy huszadikat. Olvasd el! Ha úgy is értelmes szót kapsz, akkor kell a pont. Pl a te példádnál az is értelmes szó, hogy húszat ezért kell a pont. A legegyszerűbb, ha ennyit jegyzel meg :)
2012. jan. 11. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 a800 válasza:
ja és ha nem illik a mondatba úgy, hogy nem raksz pontot, akkor nem kell pont.
2012. jan. 11. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Persze, ez így tök logikus, én csak amiatt bizonytalanodtam el, hogy a dátumnál az a helyes, hogy 17-én, kiejtve meg tizenhetediként és nem tizenhétént mondunk, szóval valójában számomra teljesen érthetetlen, hogy miért így helyes, de ez van...

és akkor elbizonytalanodtam, hogy lehet, hogy nemcsak dátumnál van így...

egyébként köszi a válaszokat! (normál esetben használtam volna a magyar helyesírási szótárt, de most nem vagyok otthon...:(

2012. jan. 11. 23:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!