Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használjuk a végett szót?

Mikor használjuk a végett szót?

Figyelt kérdés
mivel lehet helyettesíteni? mostanában sokszor hallom ezt a szót, pl hogy félre értés végett, meg ilyenek.
2012. jan. 16. 22:34
 1/5 anonim ***** válasza:
81%
Általában helyettesíthető a "céljából" szóval. Utóbbi időben gyakran alkalmazzák helytelenül az okhatározó "miatt" szó helyett.
2012. jan. 16. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
oké köszönöm szépen! :)
2012. jan. 16. 22:54
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy első is írta, a "miatt" valaminek az okát jelzi, a "végett" pedig a célját.

Pl:

A nagy hideg miatt van rajtam kabát, a megfázás elkerülése végett.

2012. jan. 17. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

a félreértés elkerülése végett - ebben célmeghatározás kifejezése rejlik.

Így a helyettesítő szónak, kifejezésnek is ilyen jelentéssel kell rendelkeznie.

Tehát, ahogy az egyik válaszadó is írja: helyettesíthető pl. ezzel: abból a célból,.... de ekkor hosszabban, mellékmondattal kell magyaráznunk. "Abból a célból, hogy meg ne fázzak...vagy meg ne hűljek."

A végett-tel tömörebben fogalmazunk.

2012. jan. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Bocs, helyesbítek: a céljából-t említette az előttem beíró. Ennek használatakor sem kell külön mellékmondat. "A megfázás elkerülése céljából vettem föl a meleg kabátomat..."
2012. jan. 20. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!