Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan helyes? Eszek vagy...

Hogyan helyes? Eszek vagy eszem és a többi ikes igét?

Figyelt kérdés
2009. jún. 2. 10:14
1 2 3 4 5 6
 21/56 anonim ***** válasza:
79%
Na, most már ne antiszemitázzuk vagy antiromitázzuk le (a kifejezést a tehetséges, Kossuth díjas Bari Károlytól hallottam előszőr) egymást egy sz@r igeragozás miatt! Jómagam sz@rom ez egészre - alanyi ragozásban. (Hogy ebbe miért kellett a professzor úrnak belekötni.) Döntöttem, a mindig az M-hez ragaszkodó - azt sem tudom, hogy fiú-e vagy lány - kedves versenyzőnek van igaza. Az én szavam pedig fátum. A professzor úr pedig csak fuldoklott, kapkodott - azért is ütöttel el a d billentyűt, következetesen -, pedig a jelölt úr mindkét kérdésre helyesen válaszolt. Ha már ikes ige, 'válom a feleségemtől', de hogy érzékeny fülét nehogy bántsa, alternatívát (ez egy idegen szó) talált, az írás és a fülnek történő nem tetszés (ez ugyan nyelvtanilag megállja a helyét, mégis magyartalannak tűnik) anomália (ez is egy idegen szó) felodására. Hajrá M!
2009. jún. 3. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/56 anonim ***** válasza:
86%
Tisztelem a végére már nagyon ingerültté vált kedves "nyelvész" úr tudását - ha valóban nyelvész, bár én erősen kételkedem -, de lássa be - amikor itt "tom"-oznak, "vok"-oznak, a visszaható névmást elfelejtik ragozni és egyéb szomorúságok -, ENNYIT ÉR A TUDOMÁNYUK!
2009. jún. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/56 anonim ***** válasza:
78%
Haver! Nem én győztelek le, hanem az értelmes közönség! Van olyan hozzászólásod, amelyiknél már neked kell otthonról a plusz pontokat behozni. A többiek jöhetnek hozzám Yekaterinbourg-ba pezsgőzni!
2009. jún. 3. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/56 anonim ***** válasza:
68%

Kérdés kedves kiírója!

Ugye nem gondoltad vona, hogy ekkora - országhatárokon, vallási, etnikai alapokon túlnyúló - felfordulást okozol?

Mi a véleményed az hozzáértését megvédeni nem tudó, makacs "professzor" úrról? Szánalmas! Nem?

2009. jún. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/56 anonim ***** válasza:
26%

Minden tiszteletem az összes nyelvészé, de ez a kérdéskör nem ér annyit, hogy privát levelet kapjak, ha véleményezni kívánja bárki a hozzászólásomat, az tegye meg itt.


pont

2009. jún. 4. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/56 anonim ***** válasza:
75%
Véleményeztem, és a nem hasznos-ra szavaztam.
2009. jún. 4. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/56 anonim ***** válasza:
37%

Nem váltam ingerültté. Minek váltam volna?


Ezek itt ténykérdések. Persze azért jó a demokrácia, mert arra is joguk van az embereknek, hogy tévhitekben higgyenek. Pl. egy ilyen tévhit, hogy az ikes igéket hibás -k végződéssel ellátni kijelentó mód jelen idő egyes szám első személyben.


A másik tévhit: a nyelvész feladata, hogy nevelje az embereket. Nem ez a nyelvész feladata. A nyelvész feladata a nyelv vizsgálata.


Ha van kérdés még, válaszolok szívesen.

2009. jún. 5. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/56 anonim ***** válasza:
30%

"Haver! Nem én győztelek le, hanem az értelmes közönség!"


Engem valaki legyőzött? Miben? Mikor?


"Van olyan hozzászólásod, amelyiknél már neked kell otthonról a plusz pontokat behozni."


Ez mit jelent?

2009. jún. 5. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/56 anonim ***** válasza:
63%

"Nyelvész" Úrnak:

- "Nem váltam ingerültté." - írta Ön.

Dehogy nem! Egy magát műveltnek tartó és iskolázottnak valló ember nem ragadtathatja el magát annyira, hogy valakit le Ős-butázzon, holott - az írása alapján - az illető ugyanolyan jól fogalmazza a magyar mondatokat, mint Ön. A folytonos citálás is az ingerültségre, tehetetlen kapkodásra utalt. Egy sz.. igerag miatt?! Drága Tanár Úr!

- "Minek váltam volna?" - ezt kérdeztük mi is, akik végigkuncogtuk az egészet.

Az viszont fájt, hogy nem volt Önben egy csepp tolerancia sem, mert miután megtudta, hogy a kedves hozzászóló nem magyar ajkú, hangnemet kellett volna váltani, engedékeny/ebb/nek kellett volna lennie.

- Ami pedig a tévhitet illeti - hogy nehogy a foytonos, szó szerinti idézés hibájába essek -, megkérdem, tisztelettel: Ön kedd óta még mindig itt tart?? Drága Tanár Úr!

Ami pedig a másik tévhitet illeti: Attól, hogy Ön a Tanszéken vagy otthon a nyelvet analizálja, a többiek mind tudni fogják, hogy mi - és miért - a helyes? Az ilyen tudomány - nehogy a szívére vegye - nem ér semmit, magyarán, nem hasznos.


Hogy ki győzte le? Örüljön, hogy nem érezte, így legalább nem fáj!! Máté Evanvangyélioma, 5. rész 3. Tessék utánanézni, mire gondoltam!

Én is kénytelen vagyok szó szerint "beinzertálni" a hivatkozott idézetet és az Ön kérdését is, mert azokat, körülírva sokkal nehezebb lenne ismertetni:

"Van olyan hozzászólásod, amelyiknél már neked kell otthonról a plusz pontokat behozni." "Ez mit jelent?" Nyilván azt, hogy olyan sok kedves olvasót bántott az Ön makaccsága - és valljuk be, nem a Rákosszentmihályi Katolikus Nőegylet szerda délutánonkénti Hímző Tanfolyamának áhitatos hangulatához szokott "füleknek" való "szókincs", hogy lepontozták, még pedig úgy, hogy a végén a válasza nulla pontot ért.

További Jó egézséget kívánok!

Aleksandras Kvedarauskas

2009. jún. 5. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/56 anonim ***** válasza:
28%

"Egy magát műveltnek tartó és iskolázottnak valló ember nem ragadtathatja el magát annyira, hogy valakit le Ős-butázzon"


Ez csupán ténymegállapítás volt.


"Az viszont fájt, hogy nem volt Önben egy csepp tolerancia sem, mert miután megtudta, hogy a kedves hozzászóló nem magyar ajkú, hangnemet kellett volna váltani, engedékeny/ebb/nek kellett volna lennie."


Nem magyarajkúnak lenni nem gond. Egy rakás magyarajkú is rosszul ismeri a magyar nyelvet elméleti alapon. Viszont ha valaki hozzászól nyelvészeti kérdéshez, s téved, aztán ne hivatkozzon mentségként arra, hogy nem magyarajkú.


"Ön kedd óta még mindig itt tart??"


Ez volt az eredeti kérdés, nem?


"Az ilyen tudomány - nehogy a szívére vegye - nem ér semmit, magyarán, nem hasznos."


Milyen tudomány? Itt tényekről beszélünk.


"Nyilván azt, hogy olyan sok kedves olvasót bántott az Ön makaccsága - és valljuk be, nem a Rákosszentmihályi Katolikus Nőegylet szerda délutánonkénti Hímző Tanfolyamának áhitatos hangulatához szokott "füleknek" való "szókincs", hogy lepontozták, még pedig úgy, hogy a végén a válasza nulla pontot ért."


A tudomány NEM demokratikus. Hiába szavazzátok meg 99 %-os többséggel, hogy a Mars pályája közelebb van a Naphoz, mint a Földé, attól az még nem lesz igaz. A lepontozás egyet jelent: a hozzá nem értők nagy többsége nem ért hozzá, dehát ezt pontozás nélkül is tudtuk.


"További Jó egézséget kívánok!

Aleksandras Kvedarauskas"


Jó olvasást nyelvészeti témában!

Füleskiusz Grizlimedvusz

2009. jún. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!