Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Valaki segít a mássalhangzótör...

Valaki segít a mássalhangzótörvényekkel?

Figyelt kérdés
Nem igazán értem, hiába tanultam már régebben is. Pl a zöngésség szerinti részleges has. :mosdó úgy ejtem hogy mozsdó. de az összeolvadás is szinte ugyanígy van.. nem értem :( Esetleg valaki privibe?Felvilágosítana?köszi előre is

#nyelvtan #kiesés #mássalhangzó #összeolvadás #zöngésségszerintirészlegeshasonulás
2012. jún. 4. 18:58
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Először is : nézd meg jól ezt a képet

[link]


Olvasd el ezt :

1. Hasonulás


Két egymás mellé kerülő mássalhangzó egyike úgy változtatja meg a másikat, hogy új fonéma jön létre. Esetei:


a., részleges hasonulás:


A két mássalhangzó közül az egyik képzése közeledik a másikéhoz. Írásban mindig jelöletlen. Fajtái:


(I) zöngésség szerinti részleges hasonulás


Ekkor az egymás mellett álló zöngés és zöngétlen mássalhangzók közül a hátsó zöngésség tekintetében megváltoztatja az elsőt.


a., zöngésedés történik például a következő szavakban: vasgolyó, juhászbojtár, szavakban


b., zöngétlenedés történik például a következő szavakban: dobtam, hívtam, hoztam


(II) képzés helye szerinti részleges hasonulás


Ekkor az n hang változik meg, az utána következő d vagy b hang m-mé változtatja.


b., teljes hasonulás


Az egymás mellé kerülő mássalhangzók közül az egyik teljesen magához formálja a másikat.


(I) jelölt teljes hasonulás történik például a -val, -vel, -vá, -vé toldalékos szavakban


(II) jelöletlen teljes hasonulás történik például a következő szavakban: utca, éljen, anyja, beljebb, feljebb


2. Összeolvadás


Összeolvadás akkor következik be, ha két szomszédos mássalhangzó egy harmadikká alakul át. Például: kínja, látja, fonja, adja, tudsz, látsz, tanítson, tiltsa. Általában jelöletlen, kivétel például: fuss=fut+j.)


3. Rövidülés


Akkor következik be, ha egy hosszú és egy rövid mássalhangzó kerül egymásmellé: ekkor a hosszút röviden ejtjük. Például: hallgat, jobbra, verssor, párttitkár.


4. Mássalhangzó-kivetés


Ha három különböző mássalhangzó kerül egymás mellé, és ebből csak kettőt ejtünk ki. Például: pénzsóvár, mondta, tekintget.


És ezt is nézd át alaposan : [link]

2012. jún. 4. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a táblázattal átláthatóbb. Holnap kis érettségizek, aztán lesz pár szó amiről megkell mondani hogy milyen törvény :) Köszi
2012. jún. 4. 19:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia! :)


Nem tudok mit hozzátenni az első válaszhoz, szerintem teljesen rendben van. Úgyhogy csak annyit: amennyire lehet, ne csak magolj, hanem ejtsd ki többször is a szavakat, és figyeld meg a kiejtést és az írásmódot is. A példák mellett még gondolkozhatsz hasonlókon.


Holnap pedig ne ess kétségbe, ha hirtelen nem jut eszedbe valami. Ott is mondd ki legalább suttogva, lehet, hogy segít. Továbbá ami nem megy nagyon, hagyd ott; menj tovább, majd később térj vissza rá. Egyrészt így nem veszítesz időt a töprengéssel, másrészt idő közben az agyban előjöhetnek az infók. [Ezt egy tanulási technikákról szóló könyvben olvastam, és bármilyen feladatsorra, vizsgára vonatkozik; nekem be is vált különféle vizsgáknál. :)]


Sok sikert! :)

2012. jún. 4. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!