Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha-kötőszóval kezdhetünk...

Ha-kötőszóval kezdhetünk mondatot?

Figyelt kérdés

Pl:

Ha jól emlékszem, azt a tollat, amit keresel, az íróasztalod egyik fiókjában hagytad.

Ez a mondat így helyes?


2012. szept. 20. 11:14
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Miért ne lenne helyes?


Dante

2012. szept. 20. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Mert én már nagyon sokszor hallottam azt, hogy "ha-val nem kezdünk mondatot."
2012. szept. 20. 12:40
 3/8 anonim ***** válasza:

Szerintem is helyes.

Háttal nem kezdünk mondatot.

2012. szept. 20. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
9%

"És"-el nem kezdünk mondatot. Ezt valószínűleg gyakrabban hallhattad.


Dante

2012. szept. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Egyébként ezek a szabályok nem elavultak már egy kicsit?

Úgy értem hányszor halljuk azt hogy pl. :

"És, hogy vagy amúgy?"

vagy azt, hogy :

"Hát, nem pontosan emlékszem mi volt a múlt órán,de utánanézek."

Jó ezek persze ilyen eléggé hétköznapi beszélgetésből kiemelt példamondatok, de akkor is, a beszélt nyelvben (legalábbis szerintem) igenis sokszor kezdünk háttal, vagy éssel mondatot.

Miért vannak ezek a berögződések a magyar nyelvben, a nyelv folyamatosan változik, hisz "Nyelvében él a nemzet" nem?

2012. szept. 20. 15:09
 6/8 anonim ***** válasza:
84%

Ezek sosem voltak igazi szabályok, általában a nyelvhez kevésbé értő, rossz nyelvérzékű emberek hangoztatják őket. Nyelvi babonának szokták nevezni az ilyen félreértett vagy egyenesen képzelt szabályokat.


Igazából a nyelvben arra, hogy mondatot milyen szóval lehet elkezdeni, semmilyen szabály nincsen. A legnagyobb íróink, költőink stb. mindig is bátran kezdtek mondatot akármilyen szóval, ami persze értelmes volt, mert mondjuk a "mellett" vagy az "ellenére" szóval tényleg elég nehéz lenne értelmes, nyelvtanilag helyes mondatot kezdeni.:)


Egyébként nézzük csak a Himnuszt pl.:


"S ah, szabadság nem virúl

A holtnak véréből,

Kínzó rabság könnye hull

Árvánk hő szeméből!"


Vagy a Szózatban:


"És annyi balszerencse közt,

Oly sok viszály után,

Megfogyva bár, de törve nem,

Él nemzet e hazán."


Tehát még ilyen nagyon választékos szövegekben is találunk éssel kezdődő mondatot, hogy a fenébe ne kezdhetnénk akkor az élő nyelvben éssel egyet?

2012. szept. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy ilyen nyelvi mítosz, hogy xy szavakkal nem kezdünk mondatot. Eddig a "hát", a "de", az "én" és az "és" volt a menő, a "ha" nem szerepelt. A fenti négyben van is valami nyakatekert logika, mert

a DE ellentétes kötőszó, ezért ÁLTALÁBAN két tagmondat közé kerül (de mivel hiányos mondat is létezik, miért ne kezdődhetne új mondat ellentétes kötőszóval),

az ÉN általában rejtett alanyként jelenik meg (vagyis csak az ige raghozásából derül ki), amúgy is ha sokat én-ezünk, akkor egoistáknak látszunk (de ez nem tilos),

a HÁT pedig tutyimutyiságra utal, főleg ha sokat használjuk, ezért bár semmilyen szabály nem tiltja, de mégis ránk szólnak (és úgy teszik mindezt, mintha szabály tiltaná)

az ÉS pedig kötőszó, ami a de-haz hasonlóan többnyire összetett mondatokat köt össze, de attól még miért ne állhatna mondat elején. A "meg" is ilyen kötősző, és egy csomó felsorolásban stilisztikai fordulat az, hogy egy új tagot a "meg aztán" kötőszó vezet be. Az ÉS is tud ilyet.


Viszont a HA az szinte mindig mondat elején áll, vagy tagmondat elején, de sokszor önálló értékű tagmondat elején, ami akár mondat is lehet. Ehh.

2012. szept. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha egyszer azzal kell, akkor miért ne kezdhetnénk? :D


A többi kötőszót illetően pedig teljesen egyetértek a 6. és a 7. válaszolókkal; nem is ragozom tovább. Viszont megmutatok egy régebbi kérdést, hátha találsz benne valami érdekes infót:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__199195..


Üdv. :)

2012. szept. 20. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!