Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mely szempontok alapján...

Mely szempontok alapján működik a Word helyesírás-ellenőrző programja?

Figyelt kérdés

[link]

magam is elkezdtem különböző szavakat leírni, és tényleg egyeseket elfogad, másokat viszont nem



2012. okt. 17. 13:19
 1/2 2xSü ***** válasza:

Egyszerű: A Word összegyűjtött értelmes magyar szavakkal dolgozik. Ehhez jönnek különböző nyelvtani összefüggések. A helyesírási rendszert néhanapján a felhasználók visszajelzései alapján javítják, pontosítják.


Hungarofób: Valószínű az a gond, hogy a szótár összeállításakor ezt a szót nem igazán használták még, legalábbis nem lehetett túl elterjedt. Magyarán viszonylag új, nemrégiben keletkezett szóról van szó. (Nem vagyok nyelvész, de a Google keresés is erre utal: [link] Azaz 2002 előtt összesen 4-szer írták le ezt a szót. ) Ez logikus is, hiszen maga a jelenség sem létezett „hivatalosan” régebben. A rendszerváltás előtt nem igazán lehetett ilyen szót leírni. Utána még nem jelentkezett úgy a jelenség, hogy külön szót kelljen hozzá kreálni. Maga a jelenség, és a szó is túl friss ahhoz, hogy a Word helyesírási rendszerében szerepeljen.


Homofób: Ez nemzetközi viszonylatban is értelmezhető szó és jelenség, kicsit nagyobb múltra tekint vissza. Nem csoda, ha ez viszont szerepel a szótárban.


zsidóellenes vs. magyarellenes vs. magyar ellenes

Ez sem egyszerű téma. Mikor lesz valamiből összetett szó, és mikor írandó külön? Az összetett szó valahol túl kell, hogy mutasson a szavak külön-külön vett tartalmán. Illetve nem árt, ha nem csak alkalmi kapcsolat van a két szó között, hanem gyakran használt szókapcsolatról van szó. Ez elég képlékeny szabály, így ingadozhat, hogy mikor melyiket kell használni.


zsidógyűlölő - elég gyakran használt szókapcsolat, „történelme” van, sőt kicsit túlmutat azon, hogy „zsidó gyűlölő”, hiszen sok értelmezésben nem egy népcsoport összes tagját gyűlöli az adott személy, hanem egy bizonyos mentalitást, sztereotip – tehát valamennyire a valóságon alapuló, mégis azt általánosító – viselkedést. A zsidókban nem azt utálják néhányan, hogy zsidók, hanem azt, hogy nyerészkednek. A cigányokban sem a bőrük színét utálják, hanem azt a viselkedéskultúrát, amit egynéhányan képviselnek. A magyargyűlölet viszont nem ad semmilyen plusz jelentést. Aki magyargyűlölő, az legtöbbször tényleg az összes magyart gyűlöli, nem valamiféle viselkedést, hanem úgy általában a nép tagjait.


magyar gyűlölő - a Word a különírást ajánlja, mert mikor a szótár készült, valószínű még nem állandósult az egybeírt forma, inkább csak alkalmilag került a két szó kapcsolatba. (Ennek is megvannak a történelmi, politikai okai.) 2002 előttről összesen 37 találatod ad a Google az egybeírt formára.


Egy csomó helyen megjelenik amúgy ez az egybeírás, különírás kérdés. Például: magyar fürdő, de törökfürdő, magyar kert, de angolkert.


Amúgy ha nem politikai előítélettel vizsgálod a kérdést, akkor:

zsidóbűnözés, cigánybűnözés - A Word szerint ezek létező fogalmak. ;-)

magyarbűnözés - külön írandó.


Szóval röviden és tömören: A Word elég régi helyesírási rendszerrel dolgozik, amely valószínű még régebbi, könyvekből, újságokból összeállított szólistára épül. Ha egy hibát kellően sokan visszajeleznek, akkor javítani fogják, bár ennek is elég hosszú az átfutási ideje. A különböző furcsaságok, hibák mögött nincs semmiféle politikai megfontolás, ha ilyet találsz, akkor a hiba a te készülékedben van.

2012. okt. 18. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ez igen! Alapos, kimerítő választ adtál.

Köszönöm.

2012. okt. 19. 18:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!