Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik mód a helyes a sorszámo...

Melyik mód a helyes a sorszámok írásánál? Például: 40. vagy 40-dik?

Figyelt kérdés

Pl. 40. vagy 40-dik?


Én mindig ponttal írtam, mert azt tanultam úgy kell írni. De egyre több helyen látom -dik végződéssel. Eddig azt hittem, hogy ez helyesírási hiba, de ma egy hírportálon is így láttam a sorszámokat leírva és elbizonytalanodtam.

Vagy esetleg mindkét írásmód helyes?


2012. okt. 30. 13:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
A sorszámnevek jelölése a jelenleg (több évtizede) hatályos Helyesírási Szabályzat szerint: tőszámnév + pont. Nagyon régen volt szabályos a -dik vagy -ik toldalék, talán még a '60-as években. Tehát nem kell bizonytalankodnod, mert te tudod jól. :)
2012. okt. 30. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Közben már Google-ben is keresgéltem ezzel kapcsolatban és valóban nekem van igazam. Mondjuk nem is értem az embereket.. mindent rövidítenek az interneten, minden szóra van már valami rövidebb változat, de a sorszámnevek írását megbonyolítják..pedig egy pontot egyszerűbb, gyorsabb írni szerintem :)
2012. okt. 30. 14:04
 3/15 anonim ***** válasza:

Szerintem ez nem bonyolítás; én inkább arra hajlok, hogy az a korosztály írhat így, amelyik még a régi szabály szerint tanulta, és azóta sem értesült a változásról.

A fiatalabb korosztályok számára viszont nincs mentség. :D

Az a baj, hogy akármennyire is "beléjük veri" a tanító néni / bácsi 1. osztályban a sorszámok jelölését (vagy a kötőjel helyes használatát toldalékoláskor, pl. 2-t, 3-at, kg-ot stb.), ha sokszor látnak valamit helytelenül, márpedig sajnos ennek lehetősége fennáll akár a neten, akár az utcán; akkor jó eséllyel leutánozzák, vagy legalábbis elbizonytalanodnak. Mint most te is. :)


Apropó, kötőjel: a dátumok írásakor a toldalékot kötőjellel kapcsoljuk a számokhoz, ugyebár; itt viszont nem kell kitenni a pontot. Pl. A lejáró életbiztosítási szerződésemhez szükséges nyilatkozatot 2012. október 30-án adtam le a helyi ügyfélszolgálati irodában.

[Bocs a túl bonyolult mondatért, de ez jutott eszembe, mivel tényleg így történt. :) ]

Ez a szabály talán 1984 óta van érvényben, azelőtt pont és kötőjel együtt szerepelt ("30.-án").

2012. okt. 30. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

"Ez a szabály talán 1984 óta van érvényben, azelőtt pont és kötőjel együtt szerepelt ("30.-án")."


Így már értem, hogy miért volt nekem olyan nehéz átállnom a pont nélküli írásmódra! Köszönöm, kedves Berta Wooster.

Én a 70-es években fejeztem be az általános iskolát, és a gimnáziumot is a 80-as évek elején.

Ezért sokáig nem értettem, miért csak az osztályoknál lehet kitenni a pontot.

5.-ben


Ha 84-ben változtatták meg, akkor én még úgy tanultam.

Bocs az offért.

2012. okt. 30. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Igazán nincs mit. :)

Eredetileg én is ponttal tanultam, de ne mondd el senkinek. :D

És nekem is iszonyatosan nehéz volt az átállás.


Azért írtam, hogy "talán '84-ben" volt a változás, mert azelőtt még biztosan volt pont; de elképzelhető, sőt, most belegondolva valószínű, hogy még később jött a pont nélküli változat.


A '60-as, '70-es és '80-as évekhez képest még volt változtatás jócskán a nyelvtan és a helyesírás területén; néhányat már két kérdésnél is leírtam, ha gondolod, visszakeresem.


Üdv. :)

2012. okt. 30. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

"A '60-as, '70-es és '80-as évekhez képest még volt változtatás jócskán a nyelvtan és a helyesírás területén; néhányat már két kérdésnél is leírtam, ha gondolod, visszakeresem. "


Kíváncsivá tettél. Ha lesz időd, elküldhetnéd nekem.

Előre is köszönöm.

Üdv: Ági

2012. okt. 30. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Ági, micsoda meglepetés. :)

Rég találkoztunk; most meg az előbb titkolóztál... :D


Most épp a gépnél dolgozom, úgyhogy van időm, mert néha kell egy kis lazítás; és a legutóbbi kérdést nem is tartott sokáig előkeresni:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__352313..


Üdv. :)

2012. okt. 30. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Off

Szia Berta!


Én is örülök, hogy találkozunk.

Folyamatosan figyelemmel kísérem ezt az oldalt, de ritkán válaszolok, mert most inkább figyelő állásponton vagyok.

Köszönöm a választ, majd át fogom nézni.


Ami nálam is kiverte a biztosítékot, az a tegnapi videó, itt van a linkje:

http://www.youtube.com/watch?v=ef2iwVkZ6mA


Nem tehetek róla, de én ezzel a hozzászólással egyetértek:


"És a szegény gyermekecskében a sok frusztráció lassacskán átalakulhatna bölcsességgé, hogy jó tanácsnak vegye, ha valaki kijavítja, ahelyett, hogy untalan összeütközzön a drágalátoskám tenyerünkön hordozott egómonstrumkájával."


Ezekben a mondatokban csak én hallottam úgy, hogy lemaradt a ban rag -n betűje?


"Ha két óra alatt nem hall egy ilyet az MTV-be vagy a Dunán vagy akárhol...


"Az iskolába az a baj..."


...a nyelvtudományi intézetbe osztályvezetők egymást javítgatják...


Ha már nyelvhelyességről beszélünk, akkor itt van ez a mondattöredék:

...de nem lenne szabad azt hitetni az emberekkel...


Olvastam a hozzászólásodat és örülök neki, hogy egy véleményen vagyunk.


Üdv: Ági

2012. okt. 30. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

És mi ebből a tanulság?

Az, hogy ne hírportálokról akarj megtanulni helyesen írni!

2012. okt. 31. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
A legszebb, ha kiírod betűkkel.
2012. nov. 3. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!