Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor van dr. és mikor Dr. A...

Mikor van dr. és mikor Dr. A nevek előtt?

Figyelt kérdés
tudom hogy az egyik az orvos a másik aki később doktorált vmiből melyik-melyik?
2012. nov. 6. 21:01
 1/5 anonim válasza:
29%
dr. az orvos, gyógyszerész, jogász egyetemet végzett és Dr. aki csapatott egy PhD-t, mint pl Schmitt Pál őőőőő, ja nem az más volt, de a PhD stimmel:D
2012. nov. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Először is nézzük a doktori "rangokat":


Az úgynevezett "kisdoktori" (amilyenpl Schmitt Pali bának is volt) ma már nincs. Ezt az egyetem adományozhatta régen (ellentétben a PhD-vel, amit az MTA adományoz, igaz, az egyetemen keresztül). Az MTA a régi kisdoktorit nem fogadta el, ez nem számít tudományos fokozatnak. (Tudományos fokozatnak csak az MTA által elfogadott dolgok számítanak.)


Régen a következő fokozat a kandidátus volt, rövidítése CSc. Ez felel meg kb a mai PhD-nek, az akadémia adta ki (azaz tudományos fokozat), és később a PhD-re átálláskor általában gond nélkül elfogadák PhD-nek.


A rendszerváltás után átvettük a nemzetközi PhD rendszert, és már nem lett sem több egyetemi doktori (kisdoktori) és CSc kiadva.


Az orvosi, jogi és állatorvosi szakok doktorija a diplomához jár, ezek az úgynevezett foglalkozással együtt járó doktori címek (se nem azonos a "kisdoktorval", se nem tudományos fokozat, mert nem az MTA adja ki). Mivel a diploma tartozékai, nem pedig külön eljárásban szerzett címek, ezért "értékük" valamiel alacsonyabb. Tehát mivel nem az MTA adja ki, és nem tudományos fokozatok, így egy jogász doktor nevezheti magát dr-nak, de nem mondhatja azt, hogy PhD-je van, csak ha külön elvégez egy PhD képzést és ír egy dolgozatot. (Ez esetben már két okból is nevezheti magát dr-nak.)


A DSc a nagydoktor, amit szintén az akadémia ad ki, hosszú évek kutatómunkájának "jutalmaként". A DSc is dr előtagot kap, de ez azért nem jelent semmit, mert nincs olyan ember, aki úgy lesz DSc, hogy előtte már nem volt hosszú ideje PhD. Vagyis nem lesz új dr előtagja, csak a régit már két okból is hordhatja. (Ha előtte jogász vagy orvos volt, akkor három okból is hordhatja, de nem lesz három dr az igazolványában.)


Azaz nem minden doktori számít egyben tudományos fokozatnak, és bizonyos tudományos fokozatok bár magasabbak mint a többi, de ugyanúgy dr előtagot adnak.


Szerintem az erősségi sorrend kb így néz ki:


diplomával járó dr (jogi, orvosi)

egyetem által kiadott "kisdoktori" (ma már nem létezik)

kandidátus (ma már nem létezik)

PhD és MLA

DSc



Na akkor nézzük, mi a helyzet a dr/Dr témakörben. Igazából sem a törvény, sem a helyesírási szabályzat nem tér ki rá, hogy a két jelölés között lenne különbség. A közmegegyezés régen a kisdoktori fokozatig jelölte dr.-rel, fölötte (azaz a CSc/PhD fokozattól) Dr.-rel, de manapság sokan gondolják úgy, hogy csak a DSC-nek legyen Dr.


A kérdést bonyolítja, hogy a nemzetközi tudományos életben nincs is DSc, csak PhD (ezért nincs értelme a dr/Dr megkülönböztetésnek), illetve hogy az általános helyesírási szabályok miatt a megszólításban MINDEN dr-t nagy D-vel kell írni (mivel a megszólítás minden eleme nagy betű), és a mondat elején is mindig nagy D. Ezen kívül tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az egyetemi tanszéki titkárságokon, ahol jellemzően a dr tartalmú leveleket írják, általában nem túl képzett Mancikák ülnek, akik viszont tiszteletből (meg mert nem tudják, hogy az illető milyen fokozatú) mindenkit nagy Dr-rel írnak meg, akár mondat közepén is, tehát ha van is különbség, elvész.


Innentől kezdve a kérdésen görcsölni szerintem értelmetlen, mivel hiába van valaki aki tudja a kettő közti jelentésbeli különbséget (vagy tudni véli), ha te máshogy írod és máshogy használod, mint ő, tehát nincs össztársadalmi konszenzus. (Konszenzus nélkül, vagyis ha nincs egyetértés abban, hogy egy jel mit is jelentsen, semmit nem ér egy jel.) Soha nem fogod tudni kihámozni, hogy Dr Alfa Alfonz és dr. Béta Béla közt van-e különbség vagy nincs, az egyikük csak szerénységből vagy hibás ismeretek miatt használja kis betűvel, a másiknak esetleg tiszteletből írták ki nagy betűvel, vagy mi van. Emiatt szokták egyébként az emberek a nevük mögé felsorolni, hogy miért is doktorok, azaz:

Dr Alfa Alfonz, PhD

dr. Béta Béla, MD (medical doctor, azaz orvos)

dr. Gamma Gizella, DSc

2012. nov. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ja és azt is kifelejtettem, hogy sem a doktori fokozatot megítélő okirat, sem a személyazonosság megállapítását szolgáló igazolvány (jogsi, személyi) nem alkalmas annak eldöntésére, hogy valaki dr vagy Dr, ezért úgymond "hivatalos" különbség nincs és nem is lehet.
2012. nov. 7. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
81%
Folyó szövegben kisbetűs, aláírásban, névjegykártyán, névtáblán, oszlopba szedett névsorban nagybetűs minden doktor.
2012. nov. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
2013. febr. 17. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!