Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy van a "hinni" ige (magyar...

Hogy van a "hinni" ige (magyarul) passzívban?

Figyelt kérdés

2012. nov. 9. 08:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
45%

hihető?


Fogalmam sincs amúgy, hisz a magyar nem használ (úgy) passzívat, mint mondjuk a német...

2012. nov. 9. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
74%
Arra gondolsz, hogy létezik-e a "hivve van" alak magyarul. Nem létezik. A hisz ige ambitranzitív, azoknak nincs mindig passzív (azaz magyarul határozói igeneves) alakjuk.
2012. nov. 9. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
hitték
2012. nov. 10. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A hisz ige lehet tárgyatlan és tárgyas ige.

"Ez az asszony hisz valamiben."

"Ez az asszony hisz egy istent."

A passzív, szenvedő szerkezetet a magyar nyelv kerüli. Ha használja, azt valamilyen idegen hatásra teszi (pl. régebben német nyelvi hatásra.), erre mondjuk, hogy nem magyaros pl. fordítás.

Tehát a hivve volna szenvedőben, de ezt nem ajánlatos használni. (Szőrfelállás a hátakon... :-)) )

"El lett hivve, hogy a hír igaz."

2012. nov. 22. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
50%

#4: rosszul tudod, nem germanizmus. Idézet innen:


[link]


"Mindenkinek úgy tanították. De rosszul tanították, egyszerűen nem igaz a helytelenítő ítéletnek a kiinduló állítása, hogy ti. a szerkezet germanizmus. A szerkezet ugor kori. A röhej, hogy azok is orrba-szájba használják, akik helytelennek hiszik – ui. nem lehet nélküle magyarul beszélni. A legjobb, amikor valamely nyilvánosan szereplő mond egy ilyet, de hozzáteszi, hogy „csúnyán mondva”, vagy hogy „elnézést a magyartalanságért”. És nem gondolkodik el rajta, hogy ha ez annyira magyartalan, miért jön ki belőle mégis (mert azt a valamit, amit ez a szerkezet kifejez, máshogyan nem lehet kifejezni).


Juteszembe! Az egész tötö nyelvben a következő a legmókásabb. A levél jól volt megírva. Azt mondja erre a nyelvápoldai barom: pfujj, germanizmus! Na, hogy van ez németül? Der Brief war wohl geschrieben. [a levél + volt + jól + megírt] Hogyan „javítja” a nyelvápoldai barom? A levél jól megírt volt."


Mellesleg:


A bolt nyitva van. (Hogy mondod másképp?)

Olyannyira magyar, hogy nem is csak létigével képződik, mint a germánban: boltunk vasárnap is nyitva tart.

Gábor Áron rézágyúja fel van virágozva. (Hogy kéne szerinted?)


Stb-stb-stb.


Szóval a passzív rohadtul a magyar nyelv ősi és szerves része. Nyilván, ha egy nem tranzitív igéből képezik (a macska fel van mászva a fára), akkor nem jó, fülsértő, kifigurázható. De hát tranzitív igéből kell képezni, és akkor szépen, észrevétlenül belesimul a nyelvbe. (Mivel több, mint 1000 éve a része.)

2012. nov. 22. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A korrektorblog beírására én nem hivatkoznék.

Inkább hivatkoznék a magyartanáraim tanításaira.

No meg a német óráinkra, a németből és a németre való fordításainkra. Meg a történelmükre..

2012. nov. 23. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
történelmünkre..
2012. nov. 23. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Mi szerinted a szenvedő szerkezet lényege?


A bolt ki van nyitva. - - - A bolt kinyittatott.

2012. nov. 23. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Miért kellett mindenkit lepontozni!?

Nem értem én az embereket ezen ezen a fórumon, komolyan...

2012. nov. 23. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Mondjuk a magyartanárokra én nem hivatkoznék, mert ugyanazt a begyöpösödött baromságot böfögik vissza, amit beléjük vertek, csak immár hatalmi pozícióból. Én inkább nyelvészekre hivatkozom.

Egyébként nekem anno a töritanárom halál komolyan megtanította, hogy az USA nyelve majdnem a német lett (ami ugye egy alaposan megcáfolt mendemonda, vagy ha jobban tetszik: urban legend). És a biosztanárok is tanítanak a mai napig réges-régen meghaladott téziseket. Ennyi példát tudok épp sorolni. Sajnos a közoktatás mindig le van maradva 50-100 évvel a tudományhoz képest, ezért is nem a közoktatást, hanem a tudományt hivatkozzuk.

2012. nov. 23. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!