Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a hamu szó többesszáma?

Mi a hamu szó többesszáma?

Figyelt kérdés
2012. dec. 25. 10:16
1 2 3 4 5 6
 1/56 anonim ***** válasza:
76%
Miért, van több hamu is? ^^ Az is csak hamu marad :)
2012. dec. 25. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/56 anonim ***** válasza:
100%
hamvak
2012. dec. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/56 A kérdező kommentje:
Van több hamu, mint ahogy vízből is van több. És abból vizek lesznek. A hamuból szerintem hamuk, de nem vagyok benne biztos. A hamvak furcsán hangzik, főleg, ha a kályháról van szó.
2012. dec. 25. 10:30
 4/56 anonim ***** válasza:
100%

Valóban furcsán hangzik a hamvak, mert csak szűk értelemben honosodott meg a szó. Az elégetett holttest utáni maradványokra gondol mindenki a szó hallatán.

Példaként hoznám az IMPOTENCIA szót, ami pusztán tehetetlenséget jelent, mégis mindenki a szexre asszociál. Ha más kontextusban használod, furcsán hangzik, mégis helyes.

Egyébként ha hamunak nem a hamvak a többes száma, akkor a hamvaknak mi az egyes száma?

2012. dec. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/56 anonim ***** válasza:
67%

Olvasgattam egy kicsit, és bár teljes magyarázatot nem találtam, remélem, jól raktam össze a fellelhető infókat.


Tehát: mindkét változat létezik, a hamuk és a hamvak is, de ezek jelentése különböző.

A Wiki szerint "A hamu a növényi és állati anyagok elégésekor visszamaradó ásványos alkotó rész. Régebben hamunak nevezték a nem nemes fémeknek izzításakor keletkező fémoxidokat is (ónhamu, rézhamu, ólomhamu stb.)"


--> Szerintem a "hamuk" alak a megfelelő a fémoxidok esetében, tehát beszélhetünk különböző fajta hamukról. Mint ahogyan a fa és a szén égésekor keletkező melléktermék esetén is.


A "hamvak" alakot pedig inkább a köznyelvben használjuk, az emberi és állati eredetű hamu megjelöléseként.


Üdv. :)

2012. dec. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/56 A kérdező kommentje:

De azt mondhatom, hogy vigyétek ki a hamvakat a kályhákból?

Vagy: vigyétek ki a hamukat a kályhákból?

2012. dec. 25. 10:48
 7/56 supra01 ***** válasza:
100%

Egy hasonló példa, ami még kétértelmű is:


daru, mármint a madár az darvak


daru, mármint a gép az daruk


Szerinte mindkettő helyes, de nem mindegy, hogy melyiket használjuk.

2012. dec. 25. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/56 anonim ***** válasza:
100%
A kályhából sem a hamukat, sem a hamvakat nem viszed ki. A hamut viszed ki. A hamu nem megszámolható, viszonylag homogén anyagról van szó. SZVSZ
2012. dec. 25. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/56 A kérdező kommentje:
#8 A víz sem megszámlálható, de vannak vizek. A hamunak is kell lennie többesszámának. És a legjobb megoldást keresem. Tudom, erőltetettnek hangzik a "vigyétek ki a hamukat", ettől talán még lehet helyes.
2012. dec. 25. 11:04
 10/56 supra01 ***** válasza:

Ott a megoldás, hamuk vagy hamvak.


Egyébként meg írj egy kerek mondatot, amiben ezt szeretnéd mindenképp használni, hogy jobban értsük, miért is kell ez a többesszám neked.

2012. dec. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!