Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ember szó kisbetűvel írva...

Az ember szó kisbetűvel írva csak egy embert jelent, míg naggyal a teljes emberiséget? Ez így igaz? Hogyan helyes?

Figyelt kérdés
Az Ember szó helyett én írnék inkább emberiséget.
2013. jan. 11. 17:56
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%
Akkor kell nagybetűvel írni, ha ez egy név. Pl. Ember Lopez.
2013. jan. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 Shai-Hulud ***** válasza:
81%
Ember Lopez de Márki Verik bel Öle. :-)
2013. jan. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:
Jó és most komolyan?
2013. jan. 11. 18:25
 4/29 anonim ***** válasza:
88%

Nem igaz. Nagy kezdőbetűvel csak a tulajdonneveket kezdjük, ez pedig nem az. (Achillesz írt példát tulajdonnévre.)


A közneveket viszont mindig kis kezdőbetűvel írjuk, függetlenül attól, hogy hány személyre / állatra / akármire vonatkoznak, és attól is, hogy milyen jelentésben használjuk őket. Megjegyzem, én még nem láttam az ember szót nagy kezdőbetűvel semmilyen értelemben, nemhogy az emberiség szinonimájaként...

2013. jan. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 Shai-Hulud ***** válasza:
69%

Ezt nem tudhatja pontosan az ember. Csak az érzi meg, aki igazán Ember...


Nem tudom, érzed-e a fenti példát? (Persze lehet, hogy nem jó példa, de én így érzem.)

Szóval az "ember" az csak egy köznapi dolog, lehet egy ember is, de jelentheti az emberiséget is (pl. az ember lemászott a fáról, vagy az ember fejlődése, stb).

Az "Ember" szó szerintem nem annyira a fizikai embert jelenti, mint inkább a szellemi, értelmi vonatkozását, azaz az Ember az, aki rászolgál arra valamilyen módon, hogy nagybetűvel írják.


De lehet, hogy ez csak belemagyarázás, gondod te is végig.

2013. jan. 11. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
100%
Használhatunk hétköznapi szót szimbólumként, ekkor írhatjuk nagy betűvel.
2013. jan. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor használhatjuk nagy betűvel, ha tulajdonnév.

...és vannak "Ember" nevű emberek.

2013. jan. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
48%
Stilisztikai célokból nyugodtan lehet nagybetűvel használni, ahogy használjuk például "a nagybetűs Élet" vagy "a nagy Ő" kifejezést is.
2013. jan. 12. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
100%

Ági

Sem a nagybetűs élet, sem a nagy ő kifejezéseknél nem használunk nagybetűt. Ne keverjük itt meg egymást, kérem.


Mint ahogy helyesen írták, csak a tulajdonneveket írjuk nagybetűvel.

Az ember nem tulajdonnév, bármilyen formában is használjuk.

Lehet minősíteni az embert melléknévvel, minőségjelzővel, de magát az ember szót nem írjuk nagybetűvel.

ember - állat

Akkor az állatot is nagybetűvel kell írni, amikor így beszélünk róla?

Mekkora egy nagy Állat vagy!

Na, itt kihangsúlyozzuk. Szerintetek ez is nagybetű?

2013. jan. 13. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
Kivételes esetben írhatod nagybetűvel, ahogy például az Országgyűlés és a parlament helyett írt Ház is nagybetűs.
2013. jan. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!