Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Honnan tudom felismerni, hogy...

Fényőr kérdése:

Honnan tudom felismerni, hogy az kötőszók mondatrészeket vagy tagmondatokat kötnek össze? Miben különböznek?

Figyelt kérdés

Az és,s,de,vagy kötőszók tudtommal mondatrészeket és tagmondatokat kötnek össze!

Akit tud,az kérem írjon a felsorolt kötőszavakból példákat,úgy hogy pl.az és egyszer tagmondatokat,másodszor mondatrészeket kössön össze!



2013. máj. 7. 18:45
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

A megjegyzésben sem „és”, hanem „vagy” kell. A „de” az szerintem mindig tagmondatok között áll, helyette a „meg” kötőszót akartad írni.


Amúgy az a lényeg, hogy a tagmondatoknak van külön állítmánya.


Tagmondatok között áll a kötőszó:

A zsebem tele lesz lével, és passzolgatok Pelével.

A fejedben ott van a fejsze, vagy a kocsidban bomba robban.


Mondatrészek között áll a kötőszó:

Unom a rádiót, a tévét, az elejét és a végét.

Mondd csak, a bal vagy a jobb ajtón menjek be?

Nem akarok csak füstöt meg lábdobot.


Persze van olyan, hogy nem egyértelmű:

Egy szemétdombra szültek, és kikészültek. – Ezt lehet értelmezni halmozott igei állítmányú vagy összetett mondatként is. Előbbi esetben nem kell vessző.


Amúgy a 243–249. sorszámú szabályok a mérvadóak: [link]

2013. máj. 7. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi:)


Ezekben a mondatokban mondatrészeket vagy mondatokat köt össze a kötőszó?:)Miért?


1. Adjon Isten ifjúságot,/(...)Egészséget,pénzt és hitet.

2. Miért sír a gyermek/(...),Mert szenvedéssel kezdi életét?

3. Nem fáradsz-e rám mosolyogni,/ha csüggedek?

4. Nélküled üres minden képkeret,/és világtalan az egész világ.

5. Most tél van és csend és hó és halál.

6. Elválunk most már,/Te is elmész,én is.

2013. máj. 7. 19:40
 3/6 anonim ***** válasza:
84%

Szia :)


Úgy látom, nem sok hasznát vetted az első válasznak. Leírom a te korodnak megfelelően, remélhetőleg így érteni fogod.


1. Tanultad, hogy vannak egyszerű és összetett mondatok. Az egyszerű mondatokban nincsenek tagmondatok, csak az összetettben. Ezért az egyszerű mondatokban a kötőszók csak mondatrészeket köthetnek össze.

Erre kiváló példa az 5. mondatod: Most tél van és csend és hó és halál.


2. Tanultad a mondatrészeket (alany, állítmány, tárgy, határozó, jelző).

Azonos szerepű mondatrészek között tehetünk vesszőt, de el is hagyhatjuk. Erre kiváló példa az 1. mondatod: Egészséget, pénzt és hitet. (Mindhárom szó tárgy.)


Talán egyszerűbb úgy megjegyezni, hogy ez mindig _felsorolás_; az előző mondatban például a költő (Ady) azt sorolja fel, mit adjon Isten: ifjúságot, szabadságot, boldogságot, pénzt és hitet.


Más példák felsorolásra, azaz azonos mondatrészekre:

Alanyok: Fruzsina, Judit, Kristóf és Márk a 6. osztályba járnak.

Állítmányok: Ma takarítottam, főztem, olvastam és zenét hallgattam.

Határozó: Reggel,délelőtt, délben, délután és este is iszom egy-egy pohár teát.

Jelző: Tegnap bordó, lila, rózsaszín és kék festékkel festettem egy hangulatos képet.


3. A 4. példamondat: "Nélküled üres minden képkeret,/ és világtalan az egész világ."

Összetett mondat, tehát a tagmondatokat köti össze az "és" kötőszó.


4. A további példamondatok nem igazán jók; nem tudom, a tankönyvíró vagy a tanár hibája, hogy nem tudott jobbat kitalálni...


"Miért sír a gyermek/(...), Mert szenvedéssel kezdi életét?"

Várnai Zseni versében a "Mert"-tel új mondat kezdődik, ez az első probléma.

"Mért sír a gyermek, mikor köldökét anyja ölétől eltépi a lét? Mert szenvedéssel kezdi életét, mikor el hagyja meleg rejtekét."

Ha pedig egy mondatként kezeljük, akkor összetett mondat; tehát a két tagmondatot köti össze a "mert" szó, ami viszont nem is szerepelt a kérdésedben.


A következőnél ugyanígy: összetett mondat, a "ha" a kötőszó, ami nincs a listádon.


Az utolsó: "Elválunk most már,/Te is elmész,én is."

Ebben az összetett mondatban pedig még csak kötőszó sincs...


Remélem, így már tiszta; ha nem, akkor olvasd el még egyszer lassan, odafigyelve, hogy megértsd. :)

2013. máj. 7. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Még ennél is egyszerűbbet mondok! :) Válaszd el a mondatokat a kötőszó mentén. Ha a kapott részek értelmesek külön is, akkor azok tagmondatok. Ha nem, akkor mondatrészek. Pl:


Nem fáradsz-e rám mosolyogni,/ha csüggedek?

Elválasztva: Nem fáradsz-e rám mosolyogni? (ha) Csüggedek? -> A második értelmetlen, tehát ezek mondatrészek.


Nélküled üres minden képkeret,/és világtalan az egész világ.

Elválasztva: Nélküled üres minden képkeret. (és) Világtalan az egész világ. -> Ezek értelmesek így is, tehát tagmondatok.

2013. máj. 7. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ! :-(

Legalább alkalmazd jól a saját ökölszabályod:

a "Csüggedek?" értelmes, és valóban: az is összetett mondat.

2013. máj. 8. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
59%

Ritka pillanat, de egyetértek BelekötMásba.is kollégával. :D

Sőt, továbbmegyek: ez a szabály bár elsőre jónak tűnt nekem is, másodikra már nem annyira. Merthogy például:

"Most tél van. És csend. És hó. És halál."

Szerintem teljesen értelmes mondatok lettek... (Bár ún. hiányos mondatok.)

Persze lehet, hogy a megértést befolyásolják az előzetes ismeretek, azaz hogy ismerem a verset; enélkül, önmagában az "És csend" (így, kötőszóval együtt) csak akkor lenne értelmes, ha egy kérdésre válaszolna.

Szóval szerintem ezen így legalább annyit kell agyalni, mint egyéb esetben. :D

2013. máj. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!