Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kötődök/kötődöm (vmihez, pl....

Kötődök/kötődöm (vmihez, pl. emberhez). Stb. Mikor m és mikor k a rag az igék ragozásánál? Fogalmazást írok és tudnom kellene mikor melyiket használjam?

Figyelt kérdés
2013. nov. 10. 12:51
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
46%

Tárgyatlan igék és határozatlan tárgy esetén az igeragozás alanyi. Határozott tárgy esetén az igeragozás tárgyas.

[link]

2013. nov. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 tanárúrkérem ***** válasza:
100%
M a rag, mert -ik-es ige(kötődik). A kötődök pongyola.
2013. nov. 10. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:

eszeM, iszoM, alszoM, kötődöM...


:-))


Ismétlés:

ik-es igék ragozása

2013. nov. 10. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:

Ez nem egy tisztán ikes ige, ezért e/1-ben mindkét alak helyes (kötődök, kötődöm).

Pl.: Kötődök a kutyámhoz/Kötődöm a kutyámhoz

Viszont a k-s forma szerintem nagyon visszataszító.

2013. nov. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 BringaManó ***** válasza:

Hogyhogy "mindkét alak helyes"?


(Vagy a másik oldalról nézve: Melyik ikes nem ilyen?...)

2013. nov. 11. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
az első válaszról mit gondoltok?
2013. nov. 11. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
a klasszikus ikes igék esetében (pl. lakom, eszem) e/1-ben csakis az m-végződés fogadható el, a kötődni az nem ilyen
2013. nov. 11. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 BringaManó ***** válasza:

> "az első válaszról mit gondoltok?"


"válasz"? az nem volt válasz. pont arra nem válaszolt, ami a kérdés volt: mikor egyezik meg a kétféle ragozás? (nyilván ikes ige, E/1, jelen idő -- de azon belül mely esetekben?) és pláne: az adott ige esetében megegyezik-e? erről pedig megoszlanak a vélemények, úgy látom...

2013. nov. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

Én is a négyes válaszoló véleménye felé hajlok. Nem tudom hogy vagytok vele de szerintem ez érezhető is: nekem legalábbis sokkal kevésbé bántja a fülem egy "kötődök",mint egy "eszek".

Sokat változott a nyelv és vele az ikes igék ragozása az elmúlt századokban, sok az álikes, nem teljes értékű ikes ige, amelyek ragozása szintén problémát vagy kisebb gondolkodást jelent, ami élőszóban nem túl szerencsés. Ezért szerintem az igényes beszédhez/íráshoz elegendő az is, ha a tisztán ikes igéket kifogástalanul használjuk (igaz, ezeknek a fölszólító és föltételes alakja már sajnos nagyon kikopóban van, szinte senki nem mondja azt, hogy "Innám egy sört" vagy "Egyék egy kenyeret!")

2013. nov. 11. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
nem értem, hogy miért nm jó az első válasz.ha nem tárgyas az ige, akkor m-et kap, nem?
2013. nov. 11. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!