Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Pár éve divat lett a személyes...

Pár éve divat lett a személyes névmásokat nagybetűvel írni. De ez szerintem nyelvtanilag nem helyes. Vagy mégis?

Figyelt kérdés
Pl. "...Mit tehet Ön az éghajlati válság ellen?"

2014. jún. 29. 13:16
 1/8 anonim ***** válasza:
63%
én úgy tudom hogy csak az Ön-t szokás nagybetűvel írni, de a többit nem
2014. jún. 29. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, ez pl. a német nyelvben így van. De a magyar nyelvben régebben az ön-t is kisbetűvel írtuk. Ez azóta változott?????


Igazából arra lennék kíváncsi, hogy pl. egy nyelvtantanár mit mondana erre, ha pl. a dolgozatomban így írnám. Nagybetűvel is helyes lenne? Mert 5 éve amikor érettségiztem, soha szóba sem került, hogy kicsi helyett nagybetűvel kellett volna írnom, pedig rengeteg fogalmazást, dolgozatot, levelet írtunk. Ezért sem értem.

2014. jún. 29. 13:38
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"Nagybetűvel is helyes lenne?"

Nem helytelen - legalábbis a helyesírási szabályzatban nincs erre kötelező érvényű szabály - maximum ajánlás a tisztelet kifejezésére:

"Azokat a közneveket, névmásokat és névmási szerepű határozószókat, amelyek a megszólított személyére vonatkoznak, szöveg belsejében általában kisbetűvel kezdjük: Légy szíves, barátom, látogass meg minket! Arra kérem a polgármester urat, szíveskedjék ügyemet kedvezően elbírálni. Bárcsak itt lehetnél te is! Valószínűleg önöket is érdeklik fejlesztési terveink. Örökké hálás leszek neked a segítségedért. Melegen érdeklődött irántatok. Stb. – Fokozott tisztelet kifejezésére azonban az ilyen esetekben nagybetű is alkalmazható: Szeretném, Apám, ha nem értene félre. A legfőbb érdem az Önöké. Szeretnék mindig Veled lenni. Stb. "

[link]

2014. jún. 29. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2014. jún. 29. 15:50
 5/8 anonim ***** válasza:
63%
Megtisztelés jeleként, vagy egyszerű nyomatékosításként ki szokták emelni. Jelenleg ez helyesírási szabályzat szerint helytelen, de a köznyelv fejlődése a nyelv része. Ha valamit a többség használ, ami helytelen, néha a szabályok változhatnak. Mivel a nyelvünk fontos része a hangsúlyozás, és ezt írásban nem tudjuk jelezni, néha a nagybetűk segítenek kifejezni ezt. Nem úgy, mint a németben, mert ott a nagybetűsítésnek más szabálya van. Ott "nem vétenek szándékosan a helyesírás rovására".
2014. jún. 29. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:

"ez helyesírási szabályzat szerint helytelen" – ??

(Ezt az "Ön"-re írtad, vagy az összes személyes névmásra, ahogy a főkérdésben szerepelt?)

2014. jún. 29. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Udvariasságból lehet nagybetűvel írni a személyes névmást, ha meg akarod tisztelni a másik felet, például:


"Tisztelt Asszonyom, az Ön folyó hó 13-án kelt levelére reagálva..."


vagy:


"...ez a Te döntésed, itt én nem adhatok tanácsot..."


Az viszont nevetséges, amikor valaki az "én" névmást írja nagybetűvel, az olyan, mintha saját magával udvariaskodna, a saját seggét nyalná.

2014. júl. 2. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Itt is állást foglalnak a hozzáértők (ráadásul ide linkelnek vissza)

[link]

2015. jan. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!