Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mész vagy mégy? Melyik a...

Mész vagy mégy? Melyik a helyes változat?

Figyelt kérdés
Vagy ha mindkettő az, akkor melyiket, hogyan használjuk? Vagy olyan ez mint az adsz/adol?
2008. aug. 6. 01:23
 1/6 anonim ***** válasza:
98%
Mindkettő helyes, a "mész" a mai, köznyelvi alak, a "mégy" régiesebb, irodalmibb. Nem vonható teljes párhuzam az "adsz/adol" párral, mert míg az egyik (adsz) irodalmi, a másik regionális köznyelvi alak, tehát használata a magyar nyelv egyik nyelvjárására korlátozódik.
2008. aug. 6. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2008. aug. 6. 11:27
 3/6 anonim válasza:
76%
de szerintem azért ma jobb a 'mész', 'adsz'. igaz, hogy az adol itt-ott köznyelvi alak, de szerintem furcsán néznének rám ha az egyetemen vizsga közben belöknék egy ilyet.
2008. aug. 7. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
69%
szerintem meg inkább "mész" de a "mégy" is helyes csak régies. viszont az "adol" az nekem annyira sérti a fülemet. kételkedem benne hogy ez helyes lenne. mifelénk is használják, általában műveletlen emberektől hallom. pl a markát tartó koldusgyerek: "adooooool?"
2008. okt. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Az ige ragozásának 2 féle módja van pl.: én adok/én adom; te adsz/ te adod stb.

Ha jól emlékszem így tanultam...

2008. nov. 15. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
0%
Már van egy ilyen kérdés.... Google a barátod!!!!
2011. jún. 14. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!