Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes: "szeretem a...

Melyik a helyes: "szeretem a barátom" vagy "szeretem a barátomat"?

Figyelt kérdés
és ugyanígy: "szeretem a Kedvesem" vagy "szeretem a Kedvesemet"? köszönöm a válaszokat!
2008. aug. 19. 15:11
 1/8 anonim ***** válasza:
96%

Előrebocsátom, nyelvész vagyok, de megpróbálok nem szaknyelven válaszolni.

A "barátomat" alak ugye tárgyeset, így tökéletesen megfelel az irodalmi nyelv szabályainak. Tárgyesetben álló szó egy tárgyas szerkezetben = tökéletes nyelvileg. Van a szóban azonban egy birtokrag, ezzel még kezdünk valamit később.


A "barátom" szó alanyeset, birtokraggal, mégis tárgyesetként használja a köznyelv. Hogy miért? A nyelv folyamatosan változik, és ez a változás kivétel nélkül mindig az egyszerűsödés felé mutat. A fejlődési tendencia ebben az esetben az, hogy ugyanúgy, mint az indoeurópai nyelvekben (nem részletezem, lényeg, hogy majdnem minden európai nyelv ide tartozik), a tárgyeset és az alanyeset egybeesik. Így lehet manapság egy tárgyas szerkezetben alanyesetben álló szót használni.


Az irodalmi norma még mindig a "barátomat" alak, a köznyelv viszont egyre jobban tendál a fent leírt irányba, olyannyira, hogy birtokos személyraggal együtt használva már-már szabályos köznyelvi alak a "barátom" szó is. Gyakorlatilag innentől kezdve rajtad áll, melyiket használod.


Aki nem érti, mi az a birtokos személyrag, kérem, ne nyilvánítson véleményt a kérdésben a válaszom lepontozása által! :)

2008. aug. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%
Nahát, egy igazi nyelv-Ész válaszolt. :D Milyen szépen megfogalmazott válasz. Örülök, hogy ilyet is lehet még olvasni. :)
2008. aug. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
13%
Attól függetlenül még nem kellene többször is fellengzősen hangoztatnia, hogy nyelvész meg ő így, meg úgy... Tudom korábban már szólták le ezért (gondolom ő volt akkor is az a bizonyos nyelvész), de akkor is irritál.
2008. aug. 19. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%
Utolsó válaszoló: miért baj, ha értek a szakmámhoz, és szeretek segíteni embereknek a magyar, esetleg idegen nyelvi problémáik megoldásában? A képesítésem megengedi ezt, bár azt látom, hogy nem ártana megszűrni itt az értelmes válaszokat adni képtelen, de másokat lepontozni/leszólni/melegebb éghajlatokra küldeni kedvelő "válaszadókat". Arról nem én tehetek, ha valaki nem tudja, mi az a locativus vagy a birtokos személyrag. A szóban forgó kérdések megválaszolásához elengedhetetlennek érzem az okok bemutatását, ez pedig nem működik bizonyos szakszavak nélkül. Ha már a "Tudományok" topikban vagyunk, legyünk már legalább egy kicsit tudományosak, és térjünk el a megszokott "wazze-stílustól"! :) Köszönöm! :)
2008. aug. 19. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
92%

A nyelvész végzettségű válaszadó nem nagyképűségből írta ide a szakképesítését. Aki irigykedik rá, tanuljon tovább! Komolyan, a mai világban már az is baj, ha valaki ért valamihez, és próbál segíteni?

Egy NEM nyelvész.

2008. aug. 20. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
89%

Valószínűleg azért írta le a Nyelvész Úr a foglalkozását, mert így még hitelesebbé tette a válaszát, attól függetlenül, hogy akár hazudhatott is, amit kétlek!


Egy mérnök! :D

2008. aug. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
100%

Nekem nem úgy jött le, hogy a második válaszadó azt gúnyból írta volna, de ez most lényegtelen.


Maga a nyelvi folyamat, amit a nyelvész úr felvázolt, valóban érzékelhető, de valahogy a kérdésben feltett kifejezést már régebbi keletűnek érzem. Például ha kedvenc fővárosi szórakozóhelyünket látogatjuk meg, mi is mondjuk, hogy "megyünk zp", de ezt csak poénnak szánjuk. Míg a tárgyrag elhagyása már sokkal régebbi eredetű, és mintha már évszázadok óta élne együtt a két forma. Sőt mintha a tárgyrag elhagyása lenne az elegánsabb megoldás.

2009. máj. 2. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

szerintem nem gúnyból írta.. örül neki h vannak ilyen megfontolt emberek..

mert mostanság már csak odavágnak egy két szavakat.. meg nem is foglalkoznak a kérdéssel..

am grat hozzá téll szépen meg lett fogalmazva :)

2009. aug. 8. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!