Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Honnan ered az a ragozás,...

Honnan ered az a ragozás, hogy tök? (pl. :tök jó, tök rossz) és miért pont tök?

Figyelt kérdés

2015. okt. 8. 19:43
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
folytatva még: vagy ösztönös, jó nyelvérzéke...
2015. okt. 12. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

A TÖK jó (szerintem diák- vagy havernyelvi) kifejezésben a TÖKÉLETESEN szó rövidítése szerepel, amelynek első közelítésben semmi köze a növényhez. (Czuczor-Fogarasi szótár szerint a TA- TE- gyökből –gal, –gel végződéssel képzett TEGÉL – TÖKÉL, azaz tesz, végrehajt szóból eredeztethető.)

A kerekded növényhez, alakhoz (tök, teke) lehetne ugyan köze, de ezt az ellenkező jelentésű tökkelütött szó nem teszi valószínűvé, annál is inkább, mert nála "tökéletesebben" kerekded gyümölcs is bőven van.

2015. okt. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
10-11.: tele az internet mindent jobban tudó laikusokkal, engem nem kell meggyőzni, hogy ezek sokkal okosabbak a tudósoknál. Én még bypass-műtétet is kizárólag fórumos megmondóemberként működő karosszérialakatossal vagy marketingessel csináltatnék. Sokkal jobban értenek ugyanis hozzá, mint az orvosok.
2015. okt. 12. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Sün Integré!


Nem kellene összetévesztened a szezont a fazonnal.

:)

2015. okt. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2015. okt. 13. 15:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!