Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Emlékszem vagy emlékszek a...

Emlékszem vagy emlékszek a helyes - miért?

Figyelt kérdés

2015. nov. 7. 09:31
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a sok hozzászólást.


Igaz, kérdésemben szerepelt az, hogy "miért" - tehát annak okára lettem volna kíváncsi, hogy melyik alakot ki miért tartja helyesnek.


Úgy tűnik, hogy vannak, akik számára az az "indoklás", hogy "csak a parasztok használják" vagy "sajnos" sokan használják.


A #4-es hozzászóló válaszát én értem - azt hiszem ;-), persze, a válaszát sokan lepontozták (ami számomra nem jelenti azt, hogy helytelen a gondolatmenete, csak azt, hogy többeknek nem tetszett vagy nem értették.)

Pont amiatt vagyok kíváncsi arra, hogy mi a helyes ebben a kérdésben, mert számomra is logikátlannak tűnik bizonyos mondatokban pl. az, hogy "eszem" és inkább logikusnak az "eszek".


Egyszer valami spontán végigfutott bennem és akkor úgy éreztem, hogy talán logikus az "eszem" forma - de az akkori eszmefuttatásomat nem bírom felidézni...


Ezért örültem volna, ha valaki elmagyarázza, hogy mi a helyzet ez ügyben.


Nagyon durva viselkedésnek tartom, ha valaki amiatt néz le egy másik embert, mert egy szót máshogy ragoz, mint ő maga (aki ráadásul levezetni nem tudja, hogy miért lenne az általa használt rag a helyes).


Gyerekkoromban amúgy ebből indultam ki:


én eszem az almát

te eszed az almát

ő eszi az almát


én almát eszek

te almát eszel

ő almát eszik


Érzésem szerint valami a határozott/határozatlan dolgokkal lehet kapcsolatban.


Hasonló gondolatmenet alapján el tudná nekem magyarázni valaki, hogy miért lenne helyes - ha az - az "almát eszem"?


#5-ös hozzászóló: igen, teljesen mindegy abból a szempontból, hogy mindkettőt megértjük! Legalábbis szerintem (is).

Sokak viszont lenéznek másokat amiatt, mert valahogyan ragoznak - és ez már nem mindegy.


Mindenesetre a rag mögötti logikára vagyok kíváncsi. Van? Nincs?


Az emberben felmerül a kérdés, hogy akik "lebunkózzák" embertársaikat, mindezt fejből tudják?

[link]


Bár számomra ez is csak egy elmélet.


#8-as: szívesen elolvasnám én is, hogy miket találtál (a wikis magyarázatokon kívül).


Akinek pedig "fáj", ők inkább a szokásokhoz ragaszkodnak és lehet, hogy el sem gondolkoztak azon, hogy tényleg helyes-e - vagy egyszerűen így szokták meg.


Sokszor a szokásokhoz való ragaszkodás ellentmond a logikának.


Nem azt mondom, hogy ez feltétlenül ehhez a példához kapcsolódik, de gyakran megjelent már az emberiség életében az, hogy csoportok/embertömegek szokásokhoz ragaszkodtak, például geocentrikus vs. heliocentrikus világkép vagy lapos - gömb alakú-e a Föld bolygó.


Az, hogy sokan meg vannak győződve valamiről, még nem jelenti azt, hogy helyes is.


Inkább kedvelem azt, ha a logika az alap, mintsem a szokásokhoz való (gyakran értelmetlen, logikátlan) ragaszkodás.

2015. nov. 15. 10:14
 12/15 A kérdező kommentje:

#10-es! :-) Köszi a téma további boncolgatását!

Nagyon örülök a hozzászólásaidnak!

2015. nov. 15. 10:17
 13/15 BringaManó ***** válasza:
2017. márc. 22. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 BringaManó ***** válasza:
56%

jaj, bocs, az egészet akartam:

https://www.youtube.com/watch?v=JC3dkTo_pBM

(bár 1:06-nál van az, ami megüti a fület. már akinek megüti.)

2017. márc. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:
Kicsit off lesz ez a válasz, de ha emlékszünk eseményekre, akkor aközben úgy játszódik le az agyunkban, mintha most történne meg/most látnánk az esemény?
2023. máj. 14. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!