Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Használnátok beadandóban,...

Használnátok beadandóban, fogalmazásban, az és/vagy kifejezést? Vagy az helytelen, esetleg rontja a fogalmazás színvonalát?

Figyelt kérdés
2015. dec. 4. 17:27
 1/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Második oldalt olvasd el:

[link]


Persze ez csak egy vélemény.

2015. dec. 4. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Persze, minden további nélkül. De ha nem szeretnéd használni, akkor használd helyette az "illetve" szót (a jogban ez pontosan az "és/vagy"-ot jelenti).
2015. dec. 4. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Igen, rontja a színvonalát. Nem tudom, milyen fogalmazásban, beadandóban akarod használni, ha magyar irodalomból írod, akkor mindenképpen hiba. De egyébként is csúf, és nyelvtanilag (nincs ilyen kötőszó-képződmény), stilisztikailag is kifogásolható.


"Nincs ilyen kötőszó-képződmény"


Persze, ha már szokták használni, akkor van ilyen. Cshat nyelvben stb. elmegy, de hivatalos iratokban és dokumentumokban nem. Ugyanolyan ez, mint a "vok".

2015. dec. 5. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:

Van egy mondás: "Endő, andó, a magyarban nem használandó".

Ennek ellenére a hivatalos,vagy kevésbé hivatalos nyomtatványokon, iratokon találkozhatunk ezekkel a végződésekkel. Nem szép és rontja a színvonalat. Hasznosabb ilyenkor például azt használni, hogy "szükséges beadni", vagy a "beadványhoz csatolni", vagy "beküldeni", stb....

A magyar nyelv sok olyan szót tartalmaz amely egy ilyen elvárás kérését szebben, választékosabban, kevésbé bürokratikus hangzásúvá teszi.

2015. dec. 5. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 janos.pete válasza:
Ha lehet ne használd. A szövegkörnyezettől függően használd a valamint,illetve, esetleg, egyébként, lehetőleg, máskülönben, lehetséges, azonkívül, amennyiben, netalán, stb kifejezéseket. Azt azonban mindig az adott mondat értelme fogja meghatározni hogy melyiket használd. Legyél közérthető és "magyaros". Apropó az idézőjelbe tett szavakat is megpróbálhatod, de csak akkor ha jó vagy magyarból és pontos tiszta, egyértelmű mondatokat alkotsz az adott szóval esetleg, szókapcsolattal. Ügyelj a fogalmazásra. Kerüld a pongyolaságot valamint a terjengősséget, ezenkívül amennyiben figyelmesen elolvasod a válaszomat a fenti szavak alkalmazására is találsz példát. Lehetséges hogy netalán többet is. Sok sikert.
2015. dec. 5. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:

#4: ??????????????


("Van egy mondás: »Endő, andó, a magyarban nem használandó«." – Na és, ha van ilyen mondás? Attól azért még mérlegeljünk, és lássuk be, hogy

egetrengető baromság... Poénból szoktak ilyeneket mondani – vagy ha komoly "mondásra" gondolsz, akkor szerintem már inkább azzal kevered, hogy "A -tatik -tetik a magyar nyelvben nem használtatik.")

2015. dec. 5. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az, hogy miként fpgadja el, nagy mértékben a beadandó bírálójától függ! Én pl. nem veszem rossz néven a hallgatóimtól, de más, nálam fiatalabb igen. Általában humán tárgykörű dolgozatban nem ajánlatos használni (irodalom, történelem, nyelevtudomány, néprajz, stb.), természettudományi tárgynál viszont kevésbé zavar. Egy e-mail levélben magam is olykor használom, de kinyomtatott szövegben sohasem. BQ.
2015. dec. 8. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 pklaufika6 válasza:
Szerintem lehet használnj
2015. dec. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

Egyrészt elolvastam az #1-ben linkelt írást, és szerintem több dolog is erősen vitatható benne,

valamint az, hogy a megszületése óta eltelt 10 év, és még mindig szaporodik az "és/vagy", nekem azt jelzi, hogy nem fog ez már egykönnyen kihalni, nem annyira pusztulásra ítélt, életképtelen, csak-problémákat-okozó, használhatatlan dolog ez, mint ahogy abból tűnik.

(amellett, hogy persze minden tiszteletem a professzor úré, de a fizika az más tészta :-)


Másrészt én is "rászokóban vagyok", szoktam használni, és a kérdés kiírása óta is volt két-három ilyen alkalom: ezeknél arra gondoltam, hogy márpedig én igenis valamit ki szeretnék fejezni vele, nem lenne nekem elegendő a sima "vagy" – holott persze hogy tudom, hogy logikailag elég –, hanem éppen a "vagy egyik, vagy másik, vagy mindkettő" lehetőségét szeretném hangsúlyozni (...valamiért, most mindegy miért, nyilván az adott szövegkörnyezetben volt jelentősége – ahogyan BK is hozott ilyen példát).



Na, ezt most csak úgy leírtam, mert kikívánkozott :-), de ettől még persze hivatalosan nincs ilyen, beadandóba talán inkább ne, szakdolgozatba, ilyesmibe pláne ne – bár persze ezekben is szükség lehet az ilyen esetek leírására, de akkor azt valahogy máshogy kell megfogalmazni. Amikor viszont hétköznapi, kötetlenebb helyzetben fogalmaz az ember, akkor nem akarnám tűzzel-vassal irtani, én adnék neki esélyt "megerősödni"...

2015. dec. 16. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!