Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írják helyesen: életrek...

Hogyan írják helyesen: életrekel vagy életre kel?

Figyelt kérdés
Az interneten nem találtam konkrét leírást a szó vagy szavak helyesírásáról. Legtöbbször külön olvastam a különböző oldalakon ha rákerestem, de sok helyen olvasható egyben a kifejezés. Meg tudná valaki mondani hogy melyik a helyes és nyelvtanilag miért?

2016. jún. 6. 20:52
1 2 3
 1/22 anonim válasza:
94%

életre kel:)

nem tudom sajnos miért, de az tuti, hogy így írják:)

2016. jún. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 Vree ***** válasza:
92%

Külön, és a logika ugyanaz, mint például ezeknél: reggelre virrad; zajra ébred; koldusbotra jut; sokra viszi; stb.


Aki - hibásan - igekötőként bánik vele, az téved.

2016. jún. 7. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 BringaManó ***** válasza:
79%

Igen, alapvetően a ragos főnév + ige külön van, és inkáb arra kell magyarázat, amikor mégis összenő.


Mellesleg ezekben a szerkezetekben az új szabályzat egy kicsit rendet vágott (bár ez az életre kel-t nem érinti):

[link]

2016. jún. 7. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
80%
Életre kel.
2016. jún. 8. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki válaszát! :)
2016. aug. 7. 22:04
 6/22 anonim ***** válasza:
33%

A jó válaszom miért kellett lepontozni?

Isten barmai vagytok!


(Sajnos kénytelen vagyok olykor ilyen stílusú választ is adni, aki felpontozott annak köszönöm, aki meg le az meg bekaphatja!)

2016. aug. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 BringaManó ***** válasza:
0%

Szia!


Kedves érdeklődésedre válaszolva: úgy látom, hogy én annak idején azt nyomtam, hogy "nem hasznos" – és nyilván azért, mert semmi hasznosat nem találtam benne (már akkor sem), miután előtted már hárman leírtuk, hogy különírandó.

(És ráadásul nemcsak számomra, hanem – úgy gondolom – senki más számára nincs benne semmi hasznos, és tök fölösleges volt megírnod.)


Na hát csak ezért.


Szép hetet, nyugodtabb napokat kívánok! :-) Ne idegeskedj annyit.

(Engem is "lepontoznak" sokszor – de marhára nem izgat. Sőt, lassan megtiszteltetésnek veszem. :-)

2016. aug. 7. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
24%
Akkor bekaphatod. :)
2016. aug. 8. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
32%
én is lepontoztalak hülyebarom
2016. aug. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 BringaManó ***** válasza:
0%

:-D Váljék egészségedre!

(Ne tartsd vissza, ami kikívánkozik – van még egy csomó válaszom szerteszét, adj neki, ne sajnáld!...)

Örülök, hogy segíthettem.

2016. aug. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!