Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Előre is bocsána a káromkodásé...

Előre is bocsána a káromkodásért. DE: A helyesírás szerint ha valami nagyon jó és káromkodva akarjuk kifejezni, akkor az ku*va jó/ kú*va jó/ ku*vajó/ vagy kú*vajó? Egybe vagy külön kell írni, illetve az U betű benne rövid vagy hosszú?

Figyelt kérdés
A csillagozást azért beiktattam, nehogy töröljék a moderátorok a kérdésemet. Mivel máshol nem találtam rá választ, így itt volt muszáj feltennem a kérdést. Ismételten bocsánat a csúnya szó használatáért, de a magyar helyesírásról szóló gyűjtemények egyike sem tartalmazza az obszcén szavak helyesírását, illetve ha tartalmazza is én nem találtam, hiába kerestem. Interneten pedig mindig más-más alakban látom leírva, így nem tudtam eldönteni melyik is a helyes megoldás.

#helyesírás #káromkodás #obszcén szavak #magánhangzó hosszúsága
2016. okt. 4. 14:41
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Első.
2016. okt. 4. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A rövid u-t azt biztosra mondanám. A husszú ú-s verzió is létezik, az a k*úr ige határozói igeneve (mint: futva érkeztünk, nevetve meséli, folyamatosan k*úrva tették meg az utat). Amikor valami k*urva jó, akkor voltaképpen prostituált jó, rövid u. Azért érezzük hosszúnak, mert sokszor érzelmesen, megnyomva ejtjük, mint azt hogy “ez de dúúúrvaaa” (a durva is rövid), vagy “naggggggyon király” (a nagyon egy gy).

Hogy összetett szó-e, nos szerintem semmi nem indokolja, hogy az legyen, de ezt talán más jobban tudja.

2016. okt. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Umm.

Ku.va jó. külön és rövid u-val.

Hosszú ú akkor, hogyha meg van kú.va valami (Bocsánat ezért az elég degenerált megnyilvánulásért, csak szemléltetni akartam a különbséget)

És valóban semmi nem indokolja, hogy ezt a két szót egybeírjuk.

2016. okt. 4. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat :)
2016. okt. 4. 15:43
 5/8 TR75 ***** válasza:
Ez csak azért érdekes dolog, mert ugyanakkor a tökjó egybe írandó (persze ebben az esetben ez már lehet egy állandósult szóösszetétel, és azért).
2016. okt. 4. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:
100%

Ez csak azért érdekes dolog, mert a tök jó különírandó (szemben az egybeírandóval, amely egybeírandó).

:-)


(Ami kivételesen egybeírandó volt ebből a kategóriából, az a "csodaszép", de a 12. kiadás már ezt is rendbe tette: ma már csoda szép, külön.)

2016. okt. 4. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
100%

Úgy fogd fel, hogy a krrva szó a "nagyon" szót helyettesíti.


Nagyon jó - Krrva jó


külön, rövid u-val

2016. okt. 4. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TR75 ***** válasza:

#6

Valóban kissé elhamarkodtam, mentségemre szóljon, hogy az MTA hivatalos helyesíró oldalán ( [link] simán elfogadta helyesnek a tökjót.

A magyar helyesírás szabályaiban "tök jó" szerepel.

2016. okt. 5. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!