Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell az és elé vessző? Feleség...

Kell az és elé vessző? Felesége, Judit és fia, Bálint is eljöttek.

Figyelt kérdés
2017. jan. 5. 01:37
1 2
 1/11 TR75 ***** válasza:
0%

Szerintem (tehát szerintem) igen.

Be lehet helyettesíteni az "és"-t "valamint"-tel. A "valamint" elé kell vessző. Az én okfejtésem alapján tehát kell vessző:

"Felesége, Judit, és (valamint) fia, Bálint is eljöttek."

Az "és" előtti és utáni tagmondat is hangsúlyos a beszédben.

Szerintem.

2017. jan. 5. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Itt nem azért kell vessző, mert 'és' van ott!


Hanem azért, mert a 'Judit' és a 'Bálint' egy beszúrás a mondatba, a 'felesége', illetve 'fia' szóra vonatkoznak, azoknak mintegy pontosítása. A beszúrások elé és után is kell vessző.


Egyébként megjegyzem, hogy amennyiben az 'és' felsorolás, úgy pont hogy alapvetően emiatt NEM kell oda vessző!! Pl.: "Szép, bájos, kedves, jólelkű és még okos is."


De itt, mivel a Judit és a Bálint szó egy beékelés, elé és utána is kell. Helyesen: "Felesége, Judit, és fia, Bálint, is eljöttek."

2017. jan. 5. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 BringaManó ***** válasza:
100%

hú, ehhez sokat akarnék írni (amit most nem teszek meg), de ezt elvezetést:

„Be lehet helyettesíteni az "és"-t "valamint"-tel. A "valamint" elé kell vessző.”

sürgősen tessék elfelejteni! A valamint elé mindig kell, és az és sokszor helyettesíthető valaminttel – de ez egyáltalán nem jelenti, hogy az és elé mindig kell!


Az "és, s, meg, vagy" pont azért speciális állatfaj, mert nem minden esetben kell elé vessző, amikor pedig amúgy (pl. valamint, illetve, továbbá stb. használata esetén) kéne.

négyszer említi a szabályzat külön az "és, s, meg, vagy" csoportot:

[link]

[link]

2017. jan. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 TR75 ***** válasza:

#3

"A valamint elé mindig kell, és az és sokszor helyettesíthető valaminttel – de ez egyáltalán nem jelenti, hogy az és elé mindig kell"

Én ilyet nem is állítottam sehol. A valamint elé kell vessző, oszt jó napot.

Nem volt nagyon kedvem idézgetni, de a 248-as alapján (is) a vessző mellett voksoltam volna.

Végül is mindegy (értsd: legyint).

2017. jan. 5. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:

Jó, könnyen lehet, hogy az én hibám (bocs), megpróbálom újra értelmezni. Így értetted?:

Az "és" elé mindig kell vessző, amikor helyettesíthető a "valamint"-tel.


Sajnos ez sem igaz, ld. pl. felsorolás: "alma, körte és szilva" – de: "alma, körte, valamint szilva".


Ha most sem értettelek jól, akkor, kérlek, vezesd le nekem újra az "okfejtésedet"... :-)

2017. jan. 5. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Tehát akkor kell a vessző. :)
2017. jan. 5. 23:45
 7/11 BringaManó ***** válasza:

Az és elé tennék (a Bálint után én sem),

és én egyes számban írnám, hogy "eljött".

2017. jan. 6. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Felesége,Judit,és fia,Bálint, is eljöttek.Ez a helyes,ahogy már egy korábbi válaszoló is írta.
2017. jan. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 dq ***** válasza:

> Sajnos ez sem igaz, ld. pl. felsorolás: "alma, körte és szilva" – de: "alma, körte, valamint szilva".


Ezt meg ki találta ki, és miért?

Én még soha nem hallottam errõl..

2017. jan. 7. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:

Melyik fele nem világos?


(Az és/s/meg/vagy-os szabályokat már mutattam,

a "valamint"-ről pedig nem szól külön szabály, az az "összes többi"-be tartozik bele, pl. ez vonatkozik rá:

[link]

de itt is olvashatod sok-sok tanácsban:

[link] )

2017. jan. 7. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!